Sposób na nadciśnienie

​Według najnowszych badań już co trzeci dorosły Polak zmaga się z tą chorobą.

Do repertuaru jesiennych herbatek włącz napar z głogu
Do repertuaru jesiennych herbatek włącz napar z głogu123RF/PICSEL

Ponieważ początkowe objawy nadciśnienia nie są charakterystyczne, często je bagatelizujemy. Bóle i zawroty głowy, kołatanie serca czy szum w uszach często traktujemy z przymrużeniem oka. Niesłusznie!

Wcześnie wykryte nadciśnienie pozwala na skuteczne leczenie i przede wszystkim - uniknięcie poważniejszych schorzeń w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Dlatego mierz ciśnienie regularnie - przy okazji wizyty u lekarza lub po prostu w domu, o podobnej porze dnia. Jeśli zauważysz zawyżone  wartości (powyżej 140/90 mmHg), koniecznie skonsultuj to z lekarzem.

Pamiętaj, choroba częściej dotyka osoby otyłe, palące papierosy, pijące alkohol. Także brak aktywności, stres oraz nadmiar soli w diecie zwiększają ryzyko nadciśnienia tętniczego, dlatego warto radykalnie zmianić codzienne nawyki! W walce z problemem może też pomóc sama natura. Zarówno kwiaty, jak i owoce głogu doskonale wpływają na pracę serca, zwiększają jego ukrwienie oraz wydolność, ułatwiają dopływ utlenionej krwi do mózgu. Działają także uspokajająco, dlatego zaleca się stosowanie ich w przypadku łagodnych bólów i duszności.

Dobre ziółko

Napar z owoców głogu

- 2 łyżeczki świeżych lub suszonych owoców zalej szklanką wrzątku, odstaw na 20 minut. Pij dwa razy dziennie.

Napar z kwiatów głogu

- łyżeczkę pokruszonych kwiatów i liści zalej szklanką wrzątku. Parz 15 minut. Sposób Pij 3 razy dziennie.

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas