Reklama

Reklama

Sposoby na trawienie

Urlopy wyjątkowo nie służą wątrobie. Jemy fast foody, ociekające tłuszczem i posypane solą frytki, a pragnienie gasimy słodzonymi napojami.

Nic dziwnego, że wątroba się buntuje. Jak jej pomóc?

Czujesz, jakbyś w brzuchu miała kamień, który gniecie i utrudnia oddychanie? Zapewne zjadłaś za dużo lub byle co, a żołądek nie nadąża wyprodukować wystarczającej ilości enzymów trawiennych. Rusz organizmowi na ratunek - wspomóż trawienie.

1. Przejdź na lekkostrawną dietę

Przez kilka godzin pij często małymi łykami przegotowaną lub niegazowaną wodę mineralną. Przez dwa-trzy dni stosuj dietę - unikaj przede wszystkim tłuszczów zwierzęcych. Nie musisz się głodzić - jedz często, ale małe porcje.

2. Przyłóż do brzucha ciepły okład

Najlepszy byłby termofor. Woda w nim powinna mieć ok. 60-70 st. C. Jeśli go nie masz, zmocz ręcznik w gorącej wodzie, wykręć i połóż na brzuchu po prawej stronie na 15-20 minut. W ostateczności owiń się kocem lub obłóż poduszkami.

Reklama

3. Pij herbatki ziołowe

Zawarta w herbacie teina stymuluje wydzielanie soku żołądkowego - ciepła świetnie pobudza trawienie. Pij też herbatki ziołowe - z mięty pieprzowej (pobudza wydzielanie soku żołądkowego), z melisy ("uspokaja" jelita), z mniszka lekarskiego (wspomaga pracę wątroby) lub z rumianku (zapobiega nadmiernej fermentacji w jelitach). Przyjacielem wątroby jest też ostropest plamisty, karczoch i dziurawiec. Ulgę przyniosą również leki ziołowe.

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy