Sposoby na zdrowe zęby

Zdrowe zęby są ważne. Nie żałujemy pieniędzy na leczenie, chodzimy do prywatnych gabinetów, bo nie chcemy czekać aż próchnica albo paradontoza zaatakują. To doskonale. Zęby bez ubytków i zdrowe dziąsła to nie tylko kwestia urody, ale przede wszystkim zdrowia. Te same bakterie, które powodują próchnicę i zapalenie dziąseł, sprzyjają także rozwojowi chorób serca i naczyń krwionośnych, kłębuszkowego zapalenia nerek, chorób reumatycznych, a także cukrzycy. Dlatego, dbając o zęby, dbasz o formę całego organizmu.

Piękny uśmiech to jeden z głównych czynników wpływających na atrakcyjność
Piękny uśmiech to jeden z głównych czynników wpływających na atrakcyjność123RF/PICSEL

Pasta z fluorem lub tzw. płynne szkliwo

Zęby codziennie się zużywają, m.in. przez kontakt z kwasami, które znajdują się w pokarmach. Niszczą się też w sposób mechaniczny, podczas gryzienia. W szkliwie powstają drobne, niewidoczne gołym okiem uszkodzenia. Gromadzą się w nich bakterie, odkłada kamień, pojawiają się przebarwienia. Z czasem może to doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń, czyli ubytków.

Aby temu zapobiec i wzmocnić szkliwo, stomatolodzy tradycyjnie zalecają szczotkowanie zębów pastą z fluorem. Warto wybrać rodzaj pasty odpowiedni do potrzeb, np. do zębów nadwrażliwych albo zapobiegającą paradontozie. Alternatywą jest tzw. płynne szkliwo, czyli produkty zawierające bioaktywne mikrocząsteczki, które wnikają w głąb uszkodzeń szkliwa i zębiny, skutecznie je remineralizując i naprawiając.

Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym pozwalają uniknąć wielu nieprzyjemnych infekcji
Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym pozwalają uniknąć wielu nieprzyjemnych infekcji123RF/PICSEL

Stosować płukanki? Koniecznie!

Wiele z nas uważa, że płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami nie jest potrzebne. Tymczasem stomatolodzy zalecają stosowanie płukanek po każdym szczotkowaniu przez co najmniej 30 sekund. Zabieg ten pomaga oczyszczać miejsca trudno dostępne. Zapobiega więc powstawaniu kamienia nazębnego i stanom zapalnym dziąseł. Płyny mogą też np. wybielać zęby lub łagodzić ich nadwrażliwość.

Bakterie dobre dla jamy ustnej

To, że jedni są bardziej podatni na próchnicę, a inni mniej, wynika z różnic w tzw. mikrobiomie znajdującym się w jamie ustnej. W jego skład wchodzą zarówno dobre jak i złe bakterie, a te drugie są bezpośrednio odpowiedzialne za powstawanie próchnicy. Aby wspomóc te dobre, można stosować specjalne produkty probiotyczne, zawierające pożyteczne bakterie kwasu mlekowego.

Dbania o zęby warto uczyć już od dzieciństwa.
Dbania o zęby warto uczyć już od dzieciństwa. 123RF/PICSEL

Domowe sposoby na krwawiące dziąsła lub przykre afty

Kiedy krwawią dziąsła, to znak, że pojawił się stan zapalny. Trzeba koniecznie skonsultować się z dentystą. Leczenie wspomoże domowa płukanka.

Wymieszaj w tych samych proporcjach (np. po 5 łyżek) liście szałwii oraz ziele tymianku. Łyżkę mieszanki zalej szklanką gorącej wody (nie wrzątkiem!). Odstaw na kwadrans pod przykryciem, aby zioła się zaparzyły. Następnie przecedź napar i ostudź. Jedną połową płucz usta rano, a drugą – wieczorem (po lekkim podgrzaniu).

Afty mogą być efektem zbyt energicznego szczotkowania zębów. Ulgę przyniesie naturalny olejek. Do buteleczki z ciemnego szkła wlej 2 łyżki oliwy, 10 kropli olejku miętowego, 8 kropli olejku drzewa herbacianego. Potrząsaj energicznie przez minutę aż powstanie emulsja. Smaruj afty 3 razy dziennie.

Zobacz także:

Erith: Samospełnienie jest ważneStyl.pl
Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas