Sprawdzone kuracje na przeziębiony pęcherz
W początkach infekcji jej rozwój zahamują kuracje z cytryny, żurawiny, a także termofor i ziołowe nasiadówki.
Latem nietrudno wychłodzić pęcherz. Może się to zdarzyć podczas kąpieli w zimnej wodzie w morzu czy jeziorze, a także gdy zbyt długo chodzisz w mokrym kostiumie kąpielowym. Pęcherzowi może też zaszkodzić siedzenie na zimnym, mokrym piasku, kamiennej czy betonowej ławce, zimnych schodach.
Takie miejscowe osłabienie odporności sprzyja namnażaniu się bakterii odpowiadających za zakażenie dróg moczowych i uaktywnieniu infekcji. Jak się z tym uporać?
Gdy piecze przy oddawaniu moczu
Co godzinę wypij dwie szklanki wody z dwoma plasterkami cytryny. To pomaga wypłukać bakterie z dróg moczowych odpowiadające za zapalenie. Ponadto cytryna zakwasi mocz, a w kwaśnym środowisku bakterie łatwiej giną.
Pij dziennie trzy szklanki soku z żurawiny lub jedz jej owoce
Dzięki niemu bakterie nie przylegają do ścian dróg moczowych i nie mogą się namnażać. Możesz kupić świeżą żurawinę i przygotować sama sok. Kilogram żurawiny zalej wodą, by przykryć owoce i gotuj, aż lekko zgęstnieje. Przecedź i dodaj szklankę cukru, pogotuj chwilę. Gorący sok przelej do wyparzonych słoików lub butelek. Jedz też suszoną żurawinę, np. garść owoców jako przekąskę. Wybieraj jednak tę bez dodatku cukru.
Przyjmuj witaminę C
Powinna być to duża, uderzeniowa dawka 2000-3000 mg na dzień. To dobry sposób na zakwaszenie moczu i zahamowanie namnażania się bakterii.
Dbaj o dietę zmieniającą pH w drogach moczowych. Jednego dnia jedz produkty alkalizujące, czyli warzywa i owoce o właściwościach odkwaszających, np. ziemniaki, buraki, kapusta, ogórek, marchew, pomidory, a drugiego dnia produkty kwasotwórcze, jak mięso, jaja, kaszę jęczmienną, ryż, makaron.
Gdy boli dół brzucha
Dwa razy dziennie rób ziołowe nasiadówki. Weź po łyżce rumianku, nawłoci, liści szałwii i krwawnika, wymieszaj i zalej litrem wrzątku. Parz pod przykryciem ok. 15 minut. Przecedź. Następnie wlej napar do dużej miski z ciepłą wodą i usiądź w niej na 15 minut. Po nasiadówce otul ciepło dolne partie ciała, żeby uniknąć nagłego wychłodzenia. Połóż się pod koc. Nasiadówkę możesz zrobić też z jednego zioła, np. samego rumianku lub skrzypu.
Przykładaj termofor z ciepłą wodą
Przyłóż go na dolną część pleców. Ciepło powoduje, że tkanki napięte wskutek stanu zapalnego rozluźniają się, co złagodzi ból. Poza tym pod wpływem ciepła rozszerzają się też drogi moczowe, co ułatwia opróżnianie pęcherza. Najkorzystniej termofor przykładać na krótko, np. na 15 minut, i w tym czasie popijać letnią wodę. To zwiększa objętość moczu i pomaga wypłukiwać bakterie z pęcherza. Uwaga, temperatura wody w termoforze nie powinna przekraczać 37ºC, bo wyższa sprzyja namnażaniu bakterii.
Wykorzystaj liście czarnej porzeczki
Działają moczopędnie, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Możesz ususzyć je sama - na papierze lub tkaninie, w suchym przewiewnym pomieszczeniu, np. strychu lub balkonie. Lekko rozgnieć je w palcach, odmierz łyżkę i zalej szklanką wrzącej wody. Parz pod przykryciem 10 minut. Przecedź. Pij napar dwa razy dziennie po szklance. Suszone liście możesz też kupić w sklepie zielarskim.
Zobacz także: