Stopy z problemami: Modzele, grzybica, nadpotliwość
W początkowym stadium, gdy dolegliwości nie są jeszcze zbyt uciążliwe, możemy sięgnąć po tradycyjne, domowe sposoby. Jednak gdy nawracają lub sprawiają ból utrudniający chodzenie, odwiedźmy lekarza lub podologa, czyli specjalistę od medycznej pielęgnacji stóp.
Często współpracuje on z lekarzami innych specjalności - dermatologiem, ortopedą lub chirurgiem. Jego pomoc może okazać się nieoceniona, gdy zmagamy się z różnymi przypadłościami stóp.
Modzele
To plackowate zgrubienie naskórka o żółtej barwie.
W domu. Gdy są w początkowej fazie, możemy nałożyć plastry na modzele i stosować nawilżające kremy z mocznikiem. Możemy też rozpuścić w łyżce soku z cytryny tabletkę z witaminą C i powstałą pastą posmarować stwardniałą skórę.
U podologa. Zaawansowane modzele, z wielowarstwowym naskórkiem, powinniśmy usunąć u podologa. Sami sobie z nimi nie poradzimy. Podolog fachowo zetnie skalpelem zgrubiały naskórek i założy gojący opatrunek z pianki.
Wrastające paznokcie
Do tego stanu przyczynia się nieumiejętne obcinanie paznokci - nadmierne ich zaokrąglanie i wycinanie boków
W domu. Domowym sposobem możemy jedynie łagodzić ból, stosując zimne okłady.
U podologa. Kiedyś wrastający paznokieć można było usunąć jedynie u chirurga, wycinając płytkę paznokciową. Dziś prostuje się paznokieć bez zrywania płytki. Zakłada się pod niego specjalistyczne klamry korygujące, tzw. ortonyksyjne, a podczas kolejnych wizyt koryguje ich ustawienie. Uwaga! Leczenie może trwać nawet rok.
Nadpotliwość
Daje o sobie znać latem, ale może być też spowodowana nadczynnością tarczycy.
W domu. Latem nośmy sandały, a do krytego obuwia włóżmy wkładki, np. z aktywnym węglem, jonami srebra lub z włókna kokosowego. Stosujmy przeciwpotne pudry, kremy oraz dezodoranty z mentolem.
U podologa. Pomoże zabieg jonoforezy - stopy zanurza się w wanienkach wypełnionych wodą, przez którą przepuszczany jest stały prąd o niskiej częstotliwości. Uszkadza to kanaliki wyprowadzające pot. Koniecznych jest 10 zabiegów, 2 razy w tygodniu. Efekty utrzymują się przez kilka miesięcy.
Grzybica paznokci
Można się jej nabawić, chodząc boso na basenie lub nie dbając o higienę stóp i obuwia.
U dermatologa. Przy grzybicy to lekarz powinien zalecić odpowiednią kurację. Po jej zakończeniu używane podczas leczenia ręczniki, skarpetki upierzmy w temp. 60°C, a buty zdezynfekujmy. Stare gąbki, myjki, pumeksy, szczoteczki do stóp - wyrzućmy. Pilniczki, nożyczki do manikiuru - odkaźmy.
U podologa. Warto skorzystać z serii zabiegów laserem biostymulującym. Światło lasera usuwa grzyby znajdujące się pod paznokciem. Zabieg działa także regenerująco na płytkę - odrasta prosta, równa, przylegająca, bez przebarwień.
Pękające pięty
Sprzyja im nadwaga, niedobór witaminy A, zaburzenia krążenia lub hormonalne, cukrzyca, reumatyzm.
W domu. Warto zażywać witaminę A+E w kapsułkach i moczyć pięty w papce z siemienia lnianego: pół szklanki nasion zalewamy 1 litrem wrzątku. W letniej kąpieli moczymy nogi 15 minut. Nie spłukujemy. Przed snem nałóżmy krem do pękających pięt (np. Ziaja, Scholl). Śpijmy w bawełnianych skarpetkach.
U podologa. Głębsze pęknięcia trzeba oczyścić, zaaplikować preparaty gojące i założyć specjalny opatrunek.
Gdy mamy cukrzycę
- Myjmy stopy w letniej wodzie z dodatkiem mydła, ale nie moczmy ich zbyt długo.
- Codziennie oglądajmy stopy i przestrzenie między palcami. Sprawdzajmy, czy nie ma na nich zadrapań, ranek i przesuszonej skóry. Możemy użyć lusterka.
- Dbajmy, by wkładka w butach była gładka, bez zagięć cz y kamyków, które mogłyby uszkodzić naskórek.
- Jeśli na stopach pojawi się jakieś zranienie czy inny problem, np. odcisk, pęknięcie naskórka, zgłośmy się do lekarza.