Reklama

Reklama

Surowa dieta

Dieta raw polega na spożywaniu nieprzetworzonych produktów roślinnych.

W minimum 70 proc. są one surowe. Pozostałe 30 proc. to posiłki przygotowywane w maksymalnej temperaturze 42 st. C spożywane na zimno albo tylko lekko podgrzane. RAW ma służyć oczyszczeniu organizmu z toksyn. Większość dań tej diety składa się ze świeżych owoców, warzyw i orzechów, z których przygotowuje się sałatki i surówki. Główne sposoby przygotowywania posiłków to moczenie, rozdrabnianie, marynowanie, kiełkowanie i suszenie.

- Dieta RAW jest szczególnie bogata w błonnik, kwas foliowy, potas i wit. C - wyjaśnia dietetyczka Agnieszka Piskała. - Jej krótkotrwałe stosowanie może korzystnie wpłynąć na kondycję skóry, zachowanie odpowiedniej masy ciała. Do jej zalet należą także zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka i choroby układu krążenia oraz ochrona organizmu przed powstaniem stanów zapalnych.

Reklama

Dietetyczka radzi jednak pamiętać, że długotrwałe stosowanie RAW może wiązać się z niedoborami ważnych składników pokarmowych takich jak wapń czy białko, zbyt gwałtownym obniżeniem masy ciała i zanikiem tkanki tłuszczowej oraz zaburzeniem u kobiet cyklu miesiączkowania.

Dieta ta nie dostarcza też odpowiedniej dawki energii. Na surową dietę nie powinny decydować się kobiety w ciąży, chorzy na cukrzycę, anemię, osteoporozę czy osoby z niedowagą lub alergiami pokarmowymi. Może być ona natomiast skuteczna podczas łagodzenia pierwszej fazy objawów schorzeń reumatologicznych.

- Warto, abyśmy zainspirowani surową dietą, częściej sięgali po świeże owoce i warzywa i na stałe wprowadzili do naszych jadłospisów np. świeżo wyciskane soki - radzi ekspertka.

Jak to jeść

Posiłki są niskotłuszczowe, bezglutenowe i niskosolne. Dania przygotowane bez pieczenia, smażenia, gotowania i wędzenia są całkowicie naturalne. Zwolennicy raw food są zdania, że najlepszą metodą jest łączenie mieszanych lub siekanych składników przy użyciu robota kuchennego.

Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: dieta raw | modne diety

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy