Surowa dieta
Dieta raw polega na spożywaniu nieprzetworzonych produktów roślinnych.
W minimum 70 proc. są one surowe. Pozostałe 30 proc. to posiłki przygotowywane w maksymalnej temperaturze 42 st. C spożywane na zimno albo tylko lekko podgrzane. RAW ma służyć oczyszczeniu organizmu z toksyn. Większość dań tej diety składa się ze świeżych owoców, warzyw i orzechów, z których przygotowuje się sałatki i surówki. Główne sposoby przygotowywania posiłków to moczenie, rozdrabnianie, marynowanie, kiełkowanie i suszenie.
- Dieta RAW jest szczególnie bogata w błonnik, kwas foliowy, potas i wit. C - wyjaśnia dietetyczka Agnieszka Piskała. - Jej krótkotrwałe stosowanie może korzystnie wpłynąć na kondycję skóry, zachowanie odpowiedniej masy ciała. Do jej zalet należą także zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka i choroby układu krążenia oraz ochrona organizmu przed powstaniem stanów zapalnych.
Dietetyczka radzi jednak pamiętać, że długotrwałe stosowanie RAW może wiązać się z niedoborami ważnych składników pokarmowych takich jak wapń czy białko, zbyt gwałtownym obniżeniem masy ciała i zanikiem tkanki tłuszczowej oraz zaburzeniem u kobiet cyklu miesiączkowania.
Dieta ta nie dostarcza też odpowiedniej dawki energii. Na surową dietę nie powinny decydować się kobiety w ciąży, chorzy na cukrzycę, anemię, osteoporozę czy osoby z niedowagą lub alergiami pokarmowymi. Może być ona natomiast skuteczna podczas łagodzenia pierwszej fazy objawów schorzeń reumatologicznych.
- Warto, abyśmy zainspirowani surową dietą, częściej sięgali po świeże owoce i warzywa i na stałe wprowadzili do naszych jadłospisów np. świeżo wyciskane soki - radzi ekspertka.