Szczepionki: Prawdy i mity

Pomagają czy szkodzą? Wiele osób ma wątpliwości. Ty też? Nie wierz w teorię spiskową i zaufaj lekarzom. Ekspert obala mity na temat szczepień i tłumaczy, dlaczego warto je stosować.

Nie zaszczepiłaś dzieci w zalecanym terminie? Możesz to nadrobić po konsultacji z lekarzem.
Nie zaszczepiłaś dzieci w zalecanym terminie? Możesz to nadrobić po konsultacji z lekarzem.123RF/PICSEL

Mit: Szczepionki szkodzą.

U źródeł tej nieprawdziwej teorii leżą niewiarygodne naukowo publikacje sprzed kilkunastu lat. Według nich szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce mają zły wpływ na rozwój dzieci i powodują autyzm. Nie ma naukowych dowodów na taki związek. Szczepienia wykonywane są pod nadzorem lekarzy, którzy analizują ich wpływ na zdrowie. Negatywnych skutków nie stwierdzono. Odnotowano za to zmniejszenie zapadalności na choroby zakaźne, ograniczenie hospitalizacji i umieralności dzieci.

MIT: Choroby zakaźne znikają, bo żyjemy w lepszych warunkach.

Zwolennicy tej teorii uważają, że szczepienia są zbędne, ale fakty są inne. Zmniejszenie liczby zachorowań na choroby zakaźne po wprowadzeniu szczepień obserwuje się także w krajach bardzo ubogich, więc nie da się tej zmiany wyjaśnić polepszeniem warunków życia. Pierwszą wyeliminowaną w latach 80. chorobą zakaźną była ospa prawdziwa. Obecnie zbliżamy się do wyeliminowania polio.

MIT: Związki rtęci w szczepionkach są groźne.

Takie substancje były wykorzystywane jako czynnik konserwujący w szczepionkach wielodawkowych, których obecnie nie stosujemy. Śladowe ilości rtęci znajdują się natomiast w rybach oceanicznych. Nie zniechęcaj się jednak do ich spożywania, bo są cennym źródłem białka i kwasów tłuszczowych.

MIT: Szczepienia nie mają sensu, bo i tak chorujemy.

Pomyśl: doświadczeni strażacy trenują różne sytuacje, choć wiedzą, jak się zachować, gdy wybuchnie pożar. Szczepionka dostarcza do organizmu elementy bakterii lub wirusów. Nie wywołują one choroby, ale pobudzają układ odpornościowy do wytworzenia przeciwciał uaktywniających się, gdy do organizmu wnikną żywe drobnoustroje.

SHOW 6/2015

Show
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas