Sześć sposobów na wzmocnienie stawów

Te łatwe do zastosowania sposoby sprawią, że twoje stawy będą mocniejsze.

Stosuj ostre przyprawy
Stosuj ostre przyprawy123RF/PICSEL

1. Antocyjany

To barwniki roślinne, które m.in. łagodzą objawy wielu chorób, również dotykających stawy. Zwalczają wolne rodniki i ogniska zapalne w organizmie. Im ciemniejsza i intensywniejsza barwa owoców oraz warzyw, tym więcej w nich antocyjanów. Dbaj, aby w twojej diecie ich nie zabrakło. Jedz buraki w każdej postaci - kiszone, pieczone. Wyciskaj z nich sok i gotuj barszcz. Mnóstwo antocyjanów znajdziesz też w czarnych jagodach, aronii, ciemnych winogronach,  wiśniach. Te ostatnie są także bogate w potas, który usuwa z organizmu nadmiar soli, chroniąc nerki i stawy.

2. Ostre przyprawy

Zmniejszają ból. Szczególnie pomocne są: papryczka chili (zawiera rozgrzewającą i przeciwzapalną kapsaicynę), imbir oraz kurkuma. Sproszkowane przyprawy dodawaj do potraw, a ze świeżych przygotuj napój. Posiekaj drobno  2-centymetrowy kawałek imbiru, małe kłącze kurkumy i 1/4 papryczki chili (krój ją w rękawiczkach). Zalej dwiema szklankami wody i gotuj na małym ogniu przez 15 minut. Pij 2-3 filiżanki dziennie.  Możesz dodać miód i sok z cytryny.

3. Kwasy omega-3

Są niezastąpione w zachowaniu prawidłowego nawilżenia stawów. Hamują także stan zapalny i ból. Najlepszym źródłem kwasów omega-3  są ryby, oleje roślinne, orzechy, migdały, nasiona lnu, słonecznika i sezamu. Co więcej, ryby oraz ziarna sezamowe mają też dużo wapnia, który jest nie tylko budulcem kości, ale i tkanki łącznej. Nawet niewielki niedobór tego pierwiastka może powodować dolegliwości stawów. Dlatego minimum 3 razy w tygodniu sięgaj po łososia, tuńczyka, makrelę, sardynki.

4. Magnez

Gdy przez dłuższy czas brakuje tego pierwiastka w twoim organizmie,  ten podkrada go z kości i stawów.  Zaczynasz wówczas odczuwać ból oraz poranną sztywność. Możesz wtedy sięgnąć po magnez w tabletkach, ale lepiej przyswajany jest z żywności. Najwięcej znajdziesz go w pestkach dyni. Garść dziennie uzupełni braki. Magnez zawiera także natka pietruszki, kakao,  fasola, kasza  gryczana, brązowy ryż i razowe  pieczywo.

5. Zioła

W chorobach stawów dochodzi  do odkładania się złogów moczowych  w tkankach oraz wzrostu poziomu kwasu moczowego we krwi, co wywołuje dolegliwości. Regularne picie naparu z pokrzywy przyczynia się do wydalania szkodliwych substancji z organizmu i działa przeciwbólowo. W łagodzeniu objawów skuteczny jest również żywokost  lekarski - pobudza on i przyspiesza regenerację chrząstki  stawowej. Smaruj bolące miejsca wyciągiem olejowym z korzenia tej  rośliny. Ulgę przyniesie także wcieranie olejku goździkowego.

Pij napar z pokrzywy
Pij napar z pokrzywy123RF/PICSEL

6. Kolagen i witamina C

Bez nich chrząstka nie może się  odpowiednio regenerować i chronić stawów oraz kości. Kolagen to  bowiem podstawowy budulec tkanek chrzęstnych, zapewniający im odporność i elastyczność. Znajdziesz go w galaretkach mięsnych, rybnych i owocowych oraz w golonce, podrobach czy salcesonie. Ale uwaga - bez witaminy C włókna kolagenu nie powstaną. Każdy posiłek uzupełniaj więc w bogate w nią warzywa i owoce.  Najwięcej jej w żółtej papryce, owocach dzikiej róży,  pomarańczach, grejpfrutach, czarnej porzeczce, jarmużu, brukselce, brokułach oraz w natce pietruszki.

#POMAGAMINTERIA

Emaus to wspólnota ludzi doświadczonych przez los. Niektórzy byli bezrobotni, inni stracili domy. Założyli wspólnotę, by razem pracować na godne życie. W czasach pandemii mają z tym jednak problemy. Pomóż im zarobić na swoje utrzymanie.

W ramach akcji naszego portalu #POMAGAMINTERIA łączymy tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy mogą jej udzielić. Znasz inicjatywę, która potrzebuje wsparcia? Masz możliwość pomagać, a nie wiesz komu? Wejdź na pomagam.interia.pl i wprawiaj z nami dobro w ruch!

Wenerynarz zaprzecza temu, że zwierzęta domowe przenoszą koronawirusaStyl.pl
Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas