Tlen na zdrowie
Poszukiwanie nowych metod zachowania dobrego zdrowia i urody zabrnęło tak daleko, że w opóźnianiu procesów starzenia, zapobieganiu i leczeniu wielu schorzeń poleca się stosowanie terapii przy użyciu tlenu. Jak się okazuje nie takich "nowych" metod.
W dzisiejszym świecie, w którym bardzo trudno o ludzi zdrowych w pełnym tego słowa znaczeniu, próby odkrywania tajemnicy młodości i wiecznego zdrowia ponawiane są przez naukowców nieustannie. Niestety zachowanie zdrowego stylu życia, stosowanie ziół i suplementów zdrowotnych nie zawsze wystarcza, aby uchronić się przez wieloma schorzeniami organizmu. Stąd jednym ze środków stosowanych w walce z chorobami i z opóźnianiem starzenia się organizmu jest tlen.
Jego zastosowanie było znane już w pierwszej połowie minionego wieku. Tak więc terapie tlenowe nie należą do nowatorskich odkryć, mimo to w ostatniej dekadzie zyskały na popularności. I choć ciągle pojawiają się sygnały o wielu pozytywnych efektach zastosowania leczenia tymi metodami, medycyna tradycyjna wciąż odnosi się do terapii tlenowych z lekkim przymrużeniem oka.
Terapia oksydacyjna
Oksydacja = utlenianie
Stosowanie tej kuracji ma na celu dodatkowe dotlenienie krwi chorej osoby lub wyrównanie niskiego poziomu zawartego w niej tlenu. Samo określenie oksydacji to nic innego, jak utlenianie czyli jeden z wielu procesów chemicznych zachodzących w każdym organizmie.
Jak przebiega?
Osoba, która ma poddać się takiemu leczeniu ma pobieraną krew, która w warunkach klinicznych jest poddawana odpowiednim procesom. Mianowicie dodaje się do niej cytrynian sodu, który hamuje jej krzepliwość i przy pomocy odpowiedniej aparatury krew zostaje mieszana z czystym tlenem, jednocześnie jest naświetlana promieniami ultrafioletowymi, co powoduje wytwarzanie w krwi ozonu. Krew po takim dotlenieniu jest wstrzykiwana pacjentowi z powrotem.
Głównie podaje się ją dożylnie, czasem także w niewielkich ilościach domięśniowo. Długość terapii i częstotliwość jej powtarzania jest zależna głównie od stanu zdrowia pacjenta i etapu, na jakim znajduje się choroba. Jest jednak schemat, który przy standardowym zastosowaniu pozostaje niezmienny. W okresie pierwszych czterech tygodni podanie takiej dawki następuje aż 5 razy, a w czasie kolejnych tygodni - 5, 10 i 18 tygodnia już tylko po jednej aplikacji.
Efekty terapii
- pobudza do działania układ immunologiczny, po zastosowaniu terapii wzrasta ilość białych krwinek, organizm jest bardziej odporny na szkodliwe działanie bakterii i wirusów chorobotwórczych;
- do efektywniejszej pracy zostaje pobudzony układ wydalniczy, a wszystko przez intensywniejsze ukrwienie nerek;
- przy dolegliwościach reumatycznych terapia oksydacyjna działa przeciwbólowo;
- wydajniej pracują dwa ważne układy w organizmie, układ oddechowy oraz układ krążenia (stosowane leczenie przy chorobach krążeniowych oraz zaburzeniach prawidłowego ukrwienia serca);
- terapia oksydacyjna zalecana jest osobom w podeszłym wieku, gdyż powoduje poprawę funkcjonowania układu nerwowego.
Stosowanie kuracji oksydacyjnej przynosi pozytywne efekty niestety tylko na okres 12 miesięcy.
Przeciwwskazania
Nie wszyscy mogą poddać się takiemu leczeniu. Dlatego stosowanie terapii oksydacyjnej zawsze powinno być przeprowadzane pod ścisłą kontrolą lekarza w odpowiednich warunkach. Komu nie zaleca się stosowania terapii oksydacyjnej? Osoby, które z pewnością nie mogą się poddawać takiej formie leczenia to chorzy, u których występują problemy z narządami przemiany materii czyli żołądkiem, jelitami, wątrobą i trzustką. Ale to nie koniec ograniczeń. Jeśli pacjent ma problemy z krzepliwością krwi lub cierpi na schorzenia, w których występują nasilone krwawienia, także nie może poddać się terapii oksydacyjnej.
Terapia tlenowa
Bar tlenowy
Popularnie w ostatnich czasach bary tlenowe to nic innego, jak tylko możliwość samodzielnego, dowolnego korzystania z dobrodziejstwa, jakim jest "czysty" tlen. Ta metoda dotlenienia organizmu jest bezbolesna, można nawet rzec - przyjemna. Na pierwszej wizycie oprócz częstotliwości i ilości sesji tlenowych ustala się wiek tlenowy. Jest to podstawowy krok. Samo późniejsze poddawanie się dotlenianiu polega na regularnych sesjach trwających od 15 do 60 minut.
Stężony tlen - odpowiednio do wieku tlenowego, wdychany jest najczęściej przez maskę tlenową, ale mogą to też być specjalne rurki zakładane do nosa. "Kuracjusz" w czasie sesji może wygodnie relaksować się na wygodnym fotelu lub ćwiczyć na rowerku lekarskim. Dodatkowo otrzymuje specjalny drink witaminowy, który pozwala przyswajać tlen i zapobiega jednocześnie uwalnianiu wolnych rodników.
Dla kogo stężony tlen?
Jak twierdzą osoby poddające się terapii tlenem w barach tlenowych, pierwsze efekty takich zabiegów następują w bardzo szybkim czasie. Już po kilku godzinach, daje się odczuć niesamowity przypływ energii, choć potwierdzone są także przypadki, kiedy pierwsze sesje tlenowe przynoszą bóle głowy, efekt kaca, wzmożone uczucie zmęczenia. Jednak nawet takie pierwsze nieprzyjemne oznaki nie są w stanie przyćmić prawdziwych skutków kuracji.
Stosowanie terapii tlenowej u osób zdrowych:
- wzmacnia wydolność organizmu;
- poprawia koncentrację;
- poprawia samopoczucie;
- dodaje witalności;
- opóźnia efekty starzenia i dotlenia skórę od środka;
- pomaga obniżyć zbyt wysoki poziom cholesterolu;
- wspomaga odchudzanie;
- wedle niemieckich badań taka terapia przedłuża życie nawet o 10 lat.
Tlenoterapia stosowana jest w schorzeniach takich jak:
- migreny, stany depresyjne, choroba niedokrwienna serca, niskie ciśnienie tętnicze, chroniczne stany zapalane, częste infekcje, w stanach pozawałowych.
Przeciwwskazania
Najczęstsze przeciwwskazania do stosowania terapii tlenowej:
- aktualnie trwające infekcje dróg oddechowych, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, terapia tlenowa nie może być stosowana u dzieci, niewydolność oddechowa, ciąża.
Kontrowersyjne leczenie
O ile terapia oksydacyjna nie budzi aż tylu kontrowersji (choć w jej skuteczność także wielu powątpiewa) to terapie w barach tlenowych już nie jeden raz były tematem publicznej debaty. Czy mimo wykazania tylu walorów, zastosowanie takiego leczenia, faktycznie pomaga? Pośród zwolenników dotleniania stężonym tlenem znajduje się także wielu przeciwników tej metody, którzy wręcz wskazują negatywne jej skutki. Skąd powątpiewanie w siłę terapii czystym tlenem w "barze tlenowym" lub komorze tlenowej?
Pojawiły się doniesienia, że takie dotlenianie organizmu przyczynia się tylko do wyzwalania wolnych rodników, a podawane drinki witaminowe nie przynoszą rzekomego wspomagania dotleniania i ochrony przed wolnymi rodnikami. Te nie dość, że przyspieszają efekty starzenia to także pobudzają do aktywności komórki rakowe.
Ale to nie koniec. Niekontrolowane poddawanie się terapii tlenowej może także doprowadzić do zwłóknienia płuc, a nawet do nieodwracalnych zmian w siatkówce oka. Pojawiły się nawet nowatorskie teorie, że tak naprawdę nie można zwiększyć stężenia tlenu w krwi przez takie dotlenianie, ponieważ główny nośnik tlenu we krwi - hemoglobina, jest już nim nasycony z powietrza atmosferycznego prawie w 100%!
Jednak biorąc pod uwagę wszystkie zdania specjalistów od tlenoterapii oraz jej przeciwników, terapia tlenowa pomaga i nie powinna zaszkodzić tylko, wtedy, gdy "pacjent" poddaje się jej pod ścisłą kontrolą lekarza. Być może w tej kwestii kryje się zagrożenie, dla tlenowych "barowiczów". Wizyty w barach tlenowych są kwestią indywidualnego wyboru, a nie zalecenia lekarskiego. Zatem decydując się na takie przyjemności, jak oddychanie stężonym tlenem w jednym z barów, przed tym posunięciem zróbmy pierwszy krok, odwiedźmy lekarza i poprośmy o konsultację. To nic nie kosztuje, w przeciwieństwie do utraty zdrowia.