Toksyczny smog
Nazwa smog powstała z połączenia dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła), i od dawna określa bardzo wysoki poziom zanieczyszczenie powietrza. Czasem smog jest tak intensywny, że widać go z kosmosu. Choć przypomina zwykłą mgłę, w rzeczywistości jest to śmiercionośna chmura zawierająca wiele zanieczyszczeń i toksycznych związków trujących dla człowieka.
Jak bardzo jest to szkodliwe, niech świadczą dane - zanieczyszczenie powietrza jest uznawane za czwarte, największe zagrożenie dla ludzkiego życia, obok wysokiego ciśnienia, nieodpowiedniego odżywiania się i palenia papierosów. Niestety aż 97 procent Polaków oddycha powietrzem zawierającym pyły w stężeniu wyższym niż rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (20 mikrogramów/m3).
Polska znajduje się w ścisłej czołówce krajów Europy o największym zanieczyszczeniu powietrza pyłami zawieszonymi i benzopirenem, który ma działanie rakotwórcze i zakłóca gospodarkę hormonalną. Szczególnie narażeni na negatywny wpływ smogu są alergicy, osoby starsze i dzieci. Najgorzej jest jesienią i zimą. To skutek m.in. palenia węglem i śmieciami w starych piecach czy kotłowniach.
Również w naszych uzdrowiskach nie zawsze można odetchnąć pełną piersią. W sezonie grzewczym nad położonymi w górskich kotlinach miasteczkach często zalega smog. Dlatego przed wyjazdem na urlop warto poznać dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza w miejscowości, do której się udajemy. Na co dzień Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska podają na swoich stronach ostrzeżenia, gdy stężenie zanieczyszczeń jest groźne dla zdrowia.
Chcesz na bieżąco śledzić dane o jakości powietrza z automatycznych stacji pomiarowych funkcjonujących w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ)? Pobierz darmowe aplikacje na telefon.