Trzaskające biodro

Próbujesz zgiąć lub wyprostować nogę i nagle nad udem rozlega się suchy, niemiły trzask. Z biegiem czasu dołącza do niego ból. Nie lekceważ tego, bo samo nie przejdzie...

Bolą cię biodra? Staraj się dużo odpoczywać
Bolą cię biodra? Staraj się dużo odpoczywać123RF/PICSEL

Heniu, pomóż - Jadwiga (58) z cierpieniem na twarzy chwyciła się za lewe biodro. Mąż podbiegł do niej i przytrzymał, aby nie upadła. Przesunęła nogę, a wtedy w stawie coś jej przeskoczyło i rozległ się dziwny trzask.

- Chyba pora iść do przychodni, nie uważasz? - skwitował mąż. Jadwiga przyznała mu rację. Coś od dawna działo się w miejscu nad lewym udem. Na początku słychać było tylko dziwne strzelanie przy zginaniu i prostowaniu kończyny. Odczuwała wówczas jedynie dyskomfort. Ale z czasem pojawił się ból i moment jakby zablokowania stawu. To utrudniało chodzenie.

- Panie doktorze, co mi jest? - spytała lekarza, kiedy stawiła się w jego gabinecie i opisała objawy. Ortopeda obejrzał miednicę, ponaciskał, poprosił o poruszanie nogą. Kiedy usłyszał trzask, pokiwał głową i oznajmił:

- Cierpi pani na trzaskające- Cierpi pani na trzaskające biodro, zwane też przeskakującym. Spokojnie, dolegliwość nie ma nic wspólnego z przemieszczaniem się głowy kości udowej w panewce kości biodrowej. Jest to wynik niewspółgrania oraz tarcia tkanek miękkich i wystających elementów kostnych - uspokajał.

- U pani schorzenie jest zlokalizowane zewnętrznie, w paśmie biodrowo- piszczelowym. Ale równie często występuje w pachwinie, zdarzają się też uszkodzenia wewnątrz samego stawu.

- Skąd to się u mnie wzięło?

- Przyczyny nie są do końca znane. Zwykle wskazuje się na urazy i przeciążenia, a także na aktywność fizyczną, która wymaga częstego zginania tego stawu. Specjaliści uważają, że na schorzenie wpływa różnica między długością kończyn dolnych, asymetria w ich obciążeniu oraz zaburzenia okolic miednicy. Ale nie bez znaczenia jest też wiek, przebyte urazy, operacje, wady postawy, a nawet siedzący tryb życia, który prowadzi często do przykurczu tych struktur oraz stanów zapalnych i bólu.

- I jak to leczyć?

- Dla potwierdzenia wykonamy badanie rentgenowskie, które na ogół nie ujawnia zmian w okolicy zaatakowanego miejsca. Przepiszę pani środki przeciwbólowe. Jeśli nie pomogą, wykonamy ostrzyknięcia sterydowe. I konieczna będzie rehabilitacja, która pomoże przywrócić prawidłowe funkcjonowanie stawu biodrowego. Czas leczenia zależny od indywidualnych czynników i trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy - dodał.

Przy trzaskającym biodrze często potrzebna jest rehabilitacja
Przy trzaskającym biodrze często potrzebna jest rehabilitacja123RF/PICSEL

Co jeszcze zalecił lekarz?

  • Oszczędzanie chorego miejsca oraz odpoczynek, a do tego unikanie pozycji i ruchów, w której biodro przeskakuje.
  • Stosowanie takich zabiegów fizykoterapeutycznych, jak pole magnetyczne, laseroterapia, ultradźwięki czy krioterapia.
  • Oklejanie obolałej okolicy elastycznymi plastrami (tzw. kinesiotaping). Ta metoda odciąża stawy oraz przyśpiesza proces leczenia i minimalizuje tarcie.

Przypadłość jest dość powszechna i występuje u 10-20 procent populacji. Biodro może przeskakiwać jedno- lub dwustronnie.

Korekcja wad postawy stanowi znaczącą rolę w zapobieganiu zespołowi strzelającego biodra. Dlatego warto już od dzieciństwa odpowiednio dbać o stawy i kręgosłup.

Jeśli leczenie zachowawcze okaże się nieskuteczne, wskazany jest zabieg chirurgiczny- najczęściej jest on wykonywany techniką artroskopii.

Po operacji niezbędna jest rehabilitacja - zwykle kilkutygodniowa. Czasem konieczne jest też chodzenie przez jakiś czas o kulach, aby oszczędzać niedomagającą kończynę.