Reklama

Reklama

Trzy kroki do zdrowych nerek

​Kamica nerkowa jest jedną z najczęściej występujących chorób układu moczowego.

Może pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej objawia się między 30. a 50. rokiem życia. Jest efektem tworzenia się i wytrącania piasku lub kamieni. Gdy zaczynają się one przesuwać z nerki do ujścia i moczowodu, ból jest ogromny. Jak nie dopuścić do tworzenia się piasku?

Krok 1. Napoje


Każdego dnia wypijaj co najmniej 2-3 litry płynów, najlepiej pij zwyczajną wodę. Można do niej dodać sok jabłkowy. Sporo pij (nawet litr) przed snem, aby rozcieńczyć mocz. Herbata powoduje dodatkowe zakwaszenie. Wodę należy pić małymi porcjami (100-150 ml) przez cały dzień. Jeżeli mocz jest brunatny, zwiększ ilość płynów.

Reklama

Krok 2. Dieta


Najważniejsze jest ograniczenie soli i mięsa (ryzyko wystąpienia kamicy nerek u osób jedzących dużo mięsa wzrasta aż trzykrotnie!). Trzeba też zrezygnować z warzyw, takich jak: szpinak, rabarbar, buraki i botwina (bo zawierają szczawiany, których nadmiar zostaje zatrzymany w nerkach w postaci złogów. Ogranicz też spożywanie mleka i przetworów mlecznych (zawierają dużo fosforanów). Uważaj na witaminę C - powoduje wytrącanie się złogów.

Krok 3. Ruch


Siedzący tryb życia sprzyja powstawaniu kamicy nerkowej (nadwaga podwaja ryzyko wystąpienia kamieni). Naukowcy odkryli, że jeżeli cztery godziny tygodniowo poświęcimy na aktywność fizyczną, ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych spadnie aż o 30 procent.

Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: nerki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy