Ubranie odpowiednie dla alergika

​Alergicy podatni są na działanie różnych substancji uczulających. Ci uczuleni na pyłki mogą źle reagować na kosmetyki oraz na ubrania. Odpowiednie ubranie potrzebne jest zwłaszcza w przypadku uczuleń skórnych, np. zapalenia atopowego.

Wybieraj naturalne tkaniny. Unikaj domieszek
Wybieraj naturalne tkaniny. Unikaj domieszek123RF/PICSEL

Jakie ubrania są najlepsze?

Z naturalnych, oddychających, miękkich włókien: bawełniane, lniane, bambusowe. W naturalnych kolorach (nie mają dużo barwników).

Luźne, bez wąskich mankietów ani zbyt ciasnych gumek (bo dodatkowo podrażniają).

Staraj się uważnie wybierać bieliznę, bo znajduje się najbliżej ciała i dlatego powinna być delikatna, najlepiej bezszwowa, dopasowująca się do kształtu ciała.

Skóra potrafi zasygnalizować alergię natychmiast. Zaczerwienienia, podrażnienia, wysypka. Nie bagatelizuj tych objawów
Skóra potrafi zasygnalizować alergię natychmiast. Zaczerwienienia, podrażnienia, wysypka. Nie bagatelizuj tych objawów123RF/PICSEL

Co najczęściej uczula?

Metalowe elementy (zawierające nikiel) - nity, zamki, guziki wełna. Ubrania w bardzo żywych lub ciemnych kolorach (np. dżinsy), bo mają sporo barwników. Częściej uczulają ubrania z importu, zwłaszcza z odległych krajów Azji.

Wesz odzieżowa to pasożyt, który bytuje na ubraniach. Dlatego należy je prać po zakupie
Wesz odzieżowa to pasożyt, który bytuje na ubraniach. Dlatego należy je prać po zakupie123RF/PICSEL

Długo leżą w kontenerach lub w magazynach. Z tego powodu mogą być nasączone różnymi preparatami (np. antypleśniowymi), które silnie uczulają. Przed założeniem nowych ubrań (zwłaszcza ciemnych i ze sprzedaży wysyłkowej) wypierz je w delikatnym proszku specjalnie przeznaczonym dla alergików. Nie stosuj też płynów zmiękczających, ponieważ one też uczulają.

***

#POMAGAMINTERIA

Fundacja Centaurus - największy w Europie azyl dla koni walczy o przetrwanie swoje oraz podopiecznych. Z powodu epidemii COVID z dotacji wycofują się kolejne upadające firmy i tracący pracę darczyńcy. Na to wszystko nakłada się susza, która spowodowała dwukrotny wzrost cen siana. Sytuacja jeszcze nigdy nie była tak dramatyczna. Organizacja walczy o swoje być albo nie być. Pomóż i ocal setki zwierząt od śmierci! Sprawdź szczegóły >>>

Zobacz także:

Barbara Wrońska o czasie kwarantannyStyl.pl
Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas