Udar słoneczny - jak się chronić?
Polskie lato ma to do siebie, że fale upałów odchodzą i przychodzą. Zanim nadejdzie kolejny żar, przeczytaj, jak go przetrwać.
To nas powinno zaniepokoić
✖ podwyższona temperatura ciała
✖ bóle głowy i karku
✖ wymioty i nudności
✖ drgawki
✖ obfite poty i zaczerwienienie twarzy oraz blada i zimna skóra na reszcie ciała
✖ skurcze mięśni
✖ zaburzenia rytmu serca
✖ omdlenia
Gdy przebywasz na słońcu, Twoje ciało zaczyna się nagrzewać. Jeśli wysokiej temperaturze towarzyszy równie wysoka wilgotność powietrza i jest parno, organizm może nie zdołać odprowadzić nagromadzonego nadmiaru ciepła. Wówczas nasze samopoczucie się pogarsza.
Uwaga, udar!
Temperatura ciała dochodzi do 40 ºC. To powoduje, że białko w organizmie dosłownie zaczyna się "ścinać", a to prowadzi do zmian w komórkach mózgu i innych organach, np. w wątrobie czy nerkach. Chory zaczyna się zataczać jak pijany, bełkocze, może dostać drgawek. Spocona skóra momentalnie staje się sucha i rozgrzana.
Pierwsza pomoc
Trzeba wezwać pogotowie, a czekając na jego przyjazd, należy chorą osobę przenieść w zacienione i przewiewne miejsce. Na czoło, kark, klatkę piersiową i brzuch połóż mokre ręczniki. Co chwilę je odwracaj, jednocześnie wachlując poszkodowanego. Jeśli osoba jest przytomna, trzeba ją ułożyć w pozycji półleżącej i podać do picia szklankę wody, najlepiej ze szczyptą soli - niech popija ją małymi łykami.
Uwaga! Nie wolno jednak schładzać chorego lodem, zanurzać w zimnej wodzie ani podawać bardzo zimnych napojów ani herbaty czy kawy! Niewskazane są też tabletki przeciwgorączkowe.
Zapobiegaj!
✖ Nawadniaj organizm. Miej pod ręką wodę i co jakiś czas popijaj ją małymi łykami.
✖ Nie wychodź z domu bez nakrycia głowy.
✖ Między godz. 11 a 15 przebywaj w zacienionych miejscach.
✖ Ogranicz wysiłek fizyczny.
Zobacz także: