Uderzenia gorąca to nie tylko menopauza

Zwykle objaw ten oznacza przekwitanie, ale może też sygnalizować chore serce, tarczycę albo, że jesz zbyt pikantne potrawy.

Uderzenia gorąca to nieprzyjemny stan, który może wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne
Uderzenia gorąca to nieprzyjemny stan, który może wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne123RF/PICSEL

Chore serce

Gdy uderzenia gorąca mają związek z sercem, często towarzyszy im też jego kołatanie, duszność i szybka męczliwość, nawet przy niewielkim wysiłku. 

Nasza rada: wykonaj kontrolne EKG i lipidogram, tj. poziom cholesterolu całkowitego we krwi, LDL, HDL i trójglicerydów. Zadbaj o dobry poziom cholesterolu poprzez odpowiednią dietę - jedz chude mięso maksymalnie trzy razy w tygodniu oraz chudy nabiał, dużo warzyw każdego dnia. Zjadaj codziennie dwa jabłka ze skórką - zawarte w nich pektyny mogą spowodować spadek cholesterolu LDL nawet o kilkadziesiąt procent.

Nerwica

Uderzenia gorąca mogą sygnalizować, że organizm nie radzi sobie z emocjami. Wtedy odczuwanej fali gorąca często towarzyszy zaczerwienienie twarzy, dekoltu, uczucie pieczenia uszu, nadmierne pocenie oraz niepokój i lęk. Może też boleć głowa, żołądek. 

Nasza rada: codziennie idź na spacer - powinien trwać minimum 30 minut i odbywać się szybszym krokiem. Nerwy pomoże ukoić napar z szyszek chmielu - łyżeczkę suszonych szyszek zalej szklanką wrzątku i parz ok. 10-15 minut. Wieczorem weź ciepłą kąpiel z 10 kroplami olejku różanego.

Nadciśnienie

To choroba, która długo nie daje objawów, rozwijając się skrycie. Sygnałem rosnącego ciśnienia krwi mogą być okresowe fale gorąca, którym towarzyszy zaczerwienienie twarzy i wzmożona potliwość. Pojawiają się też bóle i zawroty głowy oraz kołatanie serca. 

Nasza rada: lecząc nadciśnienie, bierz leki ściśle według zaleceń lekarza. Zwróć też uwagę, w jakim czasie po przyjęciu leków występują uderzenia gorąca. Poinformuj o tym lekarza - może zmienić lek lub jego dawkę bądź porę przyjmowania. Mierz ciśnienie rano i wieczorem oraz w sytuacji, gdy masz uderzenia gorąca i inne dolegliwości. Pomiary zapisuj przez tydzień lub dwa. Przedstaw je lekarzowi, co pomoże mu dobrać odpowiednią terapię.

Nadczynność tarczycy

Przyczyną mogą być nadmierna ilość hormonów tarczycy. Wówczas uczucie gorąca i wzmożona potliwość występują przez większość dnia. Zwykle towarzyszy im chudnięcie mimo dobrego apetytu, wypadanie włosów, drżenie rąk itp. 

Nasza rada: gdy badania potwierdzą nadczynność tarczycy, lekarz przepisze leki, które hamują produkcję hormonów. Potrzebne będą też kontrolne badania (TSH i poziomu hormonów FT3 i FT4) co dwa lub trzy miesiące, aby sprawdzić, czy leki wyciszają tarczycę. Leczenie możesz wspomóc, pijąc codziennie wieczorem napar z melisy - łyżeczkę ziela melisy zalej 3/4 szklanki wrzątku i parz 15-20 minut.

Zwróć uwagę na to co jesz, być może uderzenia gorąca są wynikiem nieodpowiedniej diety
Zwróć uwagę na to co jesz, być może uderzenia gorąca są wynikiem nieodpowiedniej diety123RF/PICSEL

Zła dieta

Fale gorąca możesz odczuwać także podczas jedzenia lub bezpośrednio po posiłku. Wtedy przyczyną jest to, co jesz. Za dolegliwości odpowiadają przede wszystkim pikantne potrawy i napoje zawierające kofeinę, alkohol oraz zbyt duże ilości cukru.

Nasza rada: jeśli zauważysz związek uderzeń gorąca z jedzeniem, usuń z diety wymienione wyżej produkty i potrawy.

Uważaj na leki

Warto przejrzeć leki przyjmowane na co dzień, bo uderzenia gorąca mogą być skutkiem ubocznym ich działania. Zwykle pojawiają się w trakcie terapii lekami antydepresyjnymi lub na osteoporozę. Informacji o działaniach niepożądanych szukaj w ulotce leku. Ale jeśli nawet okaże się, że winne są leki, nie odstawiaj ich na własną rękę. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który ci je przepisał. Może trzeba będzie zmienić lek na inny.

Wykonaj masaż uszu

Stosuj w przypadku uderzeń gorąca o różnych przyczynach. Usiądź wygodnie w spokojnym miejscu, gdzie jest cicho. Możesz zamknąć oczy. Następnie chwyć płatki uszu kciukiem i palcem wskazującym. Masuj je okrężnymi ruchami, raz bardziej na nie naciskając, raz rozluźniając ucisk. Rób to przez dwie minuty. Przez kolejną minutę przesuwaj palce wzdłuż małżowin od góry do dołu i z powrotem, uciskając przy tym ucho. Na koniec ułóż palce wskazujące w samym środku małżowin i delikatnie masuj okrężnymi ruchami kilkanaście sekund. Masaż wykonuj przez cztery minuty.

Zobacz także:

"Naprawdę się wzruszyłam! Dopiero teraz mi to mówisz?" Styl.pl/materiały prasowe
Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas