Reklama

Reklama

Uniknąć grzybicy stóp

Twoje stopy podejrzanie swędzą, są zaczerwienione, a pomiędzy palcami pojawiają się drobne bolesne pęknięcia? Zapewne zakaziłaś się grzybami. To bardzo popularna „letnia” dolegliwość, której sprzyja wilgoć i ciepło.

Grzyby powodujące schorzenie żyją w zamkniętych, wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach. Odżywiają się białkami budującymi skórę, włosy i paznokcie. Niestety, są bardzo „towarzyskie”. Wystarczy, że w ich środowisku pojawi się nowa osoba, błyskawicznie do niej się przenoszą.

Wyłącznie na twój użytek

Dlatego w miejscach publicznych (na basenach, plażach i w hotelach) zawsze noś własne klapki i nigdy się nimi nie wymieniaj. W ciepłe dni zakładaj przewiewne buty. Latem idealnie sprawdzają się klapki. Zwróć jednak uwagę, żeby nie były stale wilgotne. Nie muszą to być sandały, ale np. płócienne mokasyny. Po kąpieli wycieraj nogi do sucha, zwłaszcza starannie osuszaj miejsca między palcami. Nigdy nie korzystaj z cudzych ręczników.

Reklama

Zatrzymaj infekcję

Grzybicy stóp nie można nie zauważyć. Jej pierwsze objawy występują kilka dni po zakażeniu. Zwykle pojawia się zaczerwienienie stóp i łuszczenie skóry między palcami.

Gdy infekcja dopiero się rozwija, dodaj do kąpieli 5 kropel olejku z drzewa herbacianego lub 2 krople mięty pieprzowej i 4 krople rumianku. Mocz stopy pół godziny, osusz skórę i wetrzyj np. sodę. Gdy infekcja nie ustępuje, zgłoś się do lekarza.

JOG

Tele tydzień 28/2011

Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: grzybica

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy