Uniknąć grzybicy stóp
Twoje stopy podejrzanie swędzą, są zaczerwienione, a pomiędzy palcami pojawiają się drobne bolesne pęknięcia? Zapewne zakaziłaś się grzybami. To bardzo popularna „letnia” dolegliwość, której sprzyja wilgoć i ciepło.
Grzybica stóp pojawiła się dopiero wówczas, gdy założyliśmy pełne buty. Choroby tej w ogóle nie znano w starożytej Grecji i Rzymie, gdzie noszono przewiewne sandały!
Grzyby powodujące schorzenie żyją w zamkniętych, wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach. Odżywiają się białkami budującymi skórę, włosy i paznokcie. Niestety, są bardzo „towarzyskie”. Wystarczy, że w ich środowisku pojawi się nowa osoba, błyskawicznie do niej się przenoszą.
Dlatego w miejscach publicznych (na basenach, plażach i w hotelach) zawsze noś własne klapki i nigdy się nimi nie wymieniaj. W ciepłe dni zakładaj przewiewne buty. Latem idealnie sprawdzają się klapki. Zwróć jednak uwagę, żeby nie były stale wilgotne. Nie muszą to być sandały, ale np. płócienne mokasyny. Po kąpieli wycieraj nogi do sucha, zwłaszcza starannie osuszaj miejsca między palcami. Nigdy nie korzystaj z cudzych ręczników.
Zatrzymaj infekcję
Grzybicy stóp nie można nie zauważyć. Jej pierwsze objawy występują kilka dni po zakażeniu. Zwykle pojawia się zaczerwienienie stóp i łuszczenie skóry między palcami.
Gdy infekcja dopiero się rozwija, dodaj do kąpieli 5 kropel olejku z drzewa herbacianego lub 2 krople mięty pieprzowej i 4 krople rumianku. Mocz stopy pół godziny, osusz skórę i wetrzyj np. sodę. Gdy infekcja nie ustępuje, zgłoś się do lekarza.
JOG
Tele tydzień 28/2011