Uwaga! Kleszcze
Niestety ich sezon już się rozpoczął, mało tego, pojawiły się nawet w miejskich parkach. Co powinnaś wiedzieć? Rozprawiamy się z mitami na ich temat.
MIT: Kleszcze występują wyłącznie w lasach.
Nie skaczą też na ciebie z drzewa. Im są wyżej, tym trudniej znaleźć im żywiciela. Wspinają się maksymalnie na wysokość 1,5 m i zazwyczaj czekają, aż ofiara znajdzie się bardzo blisko, np. otrze się o gałązkę. Najczęściej ukrywają się w trawie i na krzewach. Lubią tereny przejściowe, np. skraj lasu i łąki, brzeg ścieżki. Występują w parkach, na nizinach i w górach.
MIT: Kleszcz od razu wkuwa się w skórę.
Na szczęście nie. Najpierw szuka dogodnego miejsca do żerowania. Najczęściej wybierają te obszary, na których skóra jest cieńsza, np. pachwiny, miejsca pod kolanami, pod biustem, w zgięciach łokci, między pośladkami czy za uchem. Szybkie oględziny po spacerze mogą uchronić cię przed wkłuciem pasożyta.
MIT: Łatwiej usunąć kleszcza po posmarowaniu go tłuszczem.
Przeciwnie! Tłuszcz może wywołać u kleszcza wymioty (a dokładnie: ślinotok), co zwiększa ryzyko przeniesienia do naszej krwi chorobotwórczych drobnoustrojów.
MIT: Żeby usunąć kleszcza, należy go wykręcić.
W ten sposób może się on rozerwać. Wyciągać go trzeba pewnym ruchem ku górze. Najlepiej do tego nadają się specjalne wyciągacze do kleszczy (mają kształt miniaturowego łomu), które możesz kupić w aptece.
Zbadaj kleszcza
Niestety, badania wykrywające boreliozę mają jedynie 50% skuteczności. Bardziej miarodajne jest badanie samego pasożyta. Kiedy go usuniesz, warto wysłać go do przebadania w laboratorium (adresów placówek szukaj w internecie, np. na www.zbadajkleszcza.pl). Koszt to około 150 zł.
Objawy nie zawsze są jednoznaczne
Charakterystyczny rumień może się nie pojawić. Inne objawy, takie jak gorączka, bóle głowy i gardła, łatwo pomylić z infekcją. Po lecie warto profilaktycznie zbadać krew na obecność przeciwciał. Możesz też zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Zapytaj o to internistę.
Krem lepszy niż sprej
Przed spacerem warto zabezpieczyć się przed kleszczami. W upalne dni trudno nosić ubrania z długimi nogawkami i rękawami, dlatego pomocne będą preparaty odstraszające pasożyty. Te w formie spreju mogą szybciej wywietrzeć, dlatego lepiej zastosować krem. Posmaruj nim odsłoniętą skórę.
Czas ma znaczenie!
Kleszcza należy usunąć jak najszybciej! Nie musisz jechać do lekarza. Warto wyposażyć się w odpowiedni zestaw z apteki.
SHOW 11/2017