Uwaga! Kleszcze

Niestety ich sezon już się rozpoczął, mało tego, pojawiły się nawet w miejskich parkach. Co powinnaś wiedzieć? Rozprawiamy się z mitami na ich temat.

Jeśli po usunięciu kleszcza przez kilka dni twoja skóra nie chce się zagoić lub po jakimś czasie pojawia się na niej koliste zaczerwienienie, nie zwklekaj z wizytą u lekarza! Tylko szybko podjęte leczenie pomoże ci uniknąć powikłań.
Jeśli po usunięciu kleszcza przez kilka dni twoja skóra nie chce się zagoić lub po jakimś czasie pojawia się na niej koliste zaczerwienienie, nie zwklekaj z wizytą u lekarza! Tylko szybko podjęte leczenie pomoże ci uniknąć powikłań.123RF/PICSEL

MIT: Kleszcze występują wyłącznie w lasach.

Nie skaczą też na ciebie z drzewa. Im są wyżej, tym trudniej znaleźć im żywiciela. Wspinają się maksymalnie na wysokość 1,5 m i zazwyczaj czekają, aż ofiara znajdzie się bardzo blisko, np. otrze się o gałązkę. Najczęściej ukrywają się w trawie i na krzewach. Lubią tereny przejściowe, np. skraj lasu i łąki, brzeg ścieżki. Występują w parkach, na nizinach i w górach.

MIT: Kleszcz od razu wkuwa się w skórę.

Na szczęście nie. Najpierw szuka dogodnego miejsca do żerowania. Najczęściej wybierają te obszary, na których skóra jest cieńsza, np. pachwiny, miejsca pod kolanami, pod biustem, w zgięciach łokci, między pośladkami czy za uchem. Szybkie oględziny po spacerze mogą uchronić cię przed wkłuciem pasożyta.

MIT: Łatwiej usunąć kleszcza po posmarowaniu go tłuszczem.

Przeciwnie! Tłuszcz może wywołać u kleszcza wymioty (a dokładnie: ślinotok), co zwiększa ryzyko przeniesienia do naszej krwi chorobotwórczych drobnoustrojów.

MIT: Żeby usunąć kleszcza, należy go wykręcić.

W ten sposób może się on rozerwać. Wyciągać go trzeba pewnym ruchem ku górze. Najlepiej do tego nadają się specjalne wyciągacze do kleszczy (mają kształt miniaturowego łomu), które możesz kupić w aptece.

Zbadaj kleszcza

Niestety, badania wykrywające boreliozę mają jedynie 50% skuteczności. Bardziej miarodajne jest badanie samego pasożyta. Kiedy go usuniesz, warto wysłać go do przebadania w laboratorium (adresów placówek szukaj w internecie, np. na www.zbadajkleszcza.pl). Koszt to około 150 zł.

Objawy nie zawsze są jednoznaczne

Charakterystyczny rumień może się nie pojawić. Inne objawy, takie jak gorączka, bóle głowy i gardła, łatwo pomylić z infekcją. Po lecie warto profilaktycznie zbadać krew na obecność przeciwciał. Możesz też zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Zapytaj o to internistę.

Krem lepszy niż sprej

Przed spacerem warto zabezpieczyć się przed kleszczami. W upalne dni trudno nosić ubrania z długimi nogawkami i rękawami, dlatego pomocne będą preparaty odstraszające pasożyty. Te w formie spreju mogą szybciej wywietrzeć, dlatego lepiej zastosować krem. Posmaruj nim odsłoniętą skórę.

Czas ma znaczenie!

Kleszcza należy usunąć jak najszybciej! Nie musisz jechać do lekarza. Warto wyposażyć się w odpowiedni zestaw z apteki.

SHOW 11/2017

Show
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas