Wahania wagi mogą mieć wspólny mianownik
Utrata kilogramów i przybieranie na wadze może oznaczać zbliżająca się menopauzę. Jak dostrzec te wczesne objawy?
Gdy zbliża się menopauza, większość kobiet obserwuje u siebie zmiany w miesiączkowaniu - na przykład mniejsze odstępy między miesiączkami, przejściowy brak miesiączki czy obfitsze niż zwykle krwawienie. Takie objawy mogą pojawiać się na kilka lat przed menopauzą.
O zbliżającej się menopauzie świadczyć też mogą okresy bezsenności, nocne poty czy trudności z utrzymaniem dotychczasowej wagi.
Jeśli miesiączki stały się częstsze, obfitsze i trwają dłużej, należy pilnie skonsultować się z lekarzem, ponieważ bywa to objaw raka macicy.
Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wczesnej miesiączki, eksperci z Amherst zalecają unikanie palenia, aktywność fizyczną oraz właściwą dietę, bogatą w błonnik i korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe oraz właściwą ilość białka.
Trzeba jeść więcej warzyw, soję, płatki owsiane, kaszę jęczmienną i brązowy ryż. Pomaga także właściwy poziom witaminy D.
Warto też, nie tylko ze względu na menopauzę, utrzymywać poziom cukru i ciśnienie krwi na właściwym poziomie, unikać stresu i spać odpowiednio długo.
Zobacz także: