Wapń - ważny budulec

Nasz organizm zawiera od 1 kg do 2,2 kg wapnia i około 650 g fosforu. To zaledwie 5 procent całej wagi naszego ciała, ale bez wapnia bylibyśmy miękką, galaretowatą masą, stanowi on bowiem główny budulec naszych kości, zębów i jest ważnym składnikiem mineralnym naszych mięśni.

Największe jego ilości zawiera mleko w proszku, sery twarde (żółte), bryndza, jogurt, mleko, sery twarogowe, szproty, sardynki w oleju, natka pietruszki, żółtka jaj, groszek zielony, kukurydza, czosnek
Największe jego ilości zawiera mleko w proszku, sery twarde (żółte), bryndza, jogurt, mleko, sery twarogowe, szproty, sardynki w oleju, natka pietruszki, żółtka jaj, groszek zielony, kukurydza, czosnek123RF/PICSEL

99 procent wapnia w naszym organizmie buduje zęby i kości, 1 procent krąży we krwi i płynach ustrojowych. Ten 1 procent jest wielkością stałą, jeśli brakuje w naszym organizmie wapnia pożycza on go wtedy z własnego kośćca. Te "pożyczki" szkodzą przede wszystkim zębom, gdy szczęki mają za mało wapnia zęby się rozluźniają w dziąsłach. Wnikają wówczas drobnoustroje i zęby chorują, a potem wypadają.

Warto wiedzieć, że oprócz wapnia trzeba organizmowi dostarczyć magnezu i cynku, bowiem zapotrzebowanie na te minerały wzrasta wraz z przyjmowaniem większej ilości wapnia.

Amerykańscy uczeni uważają, że człowiek opanowując ziemię wędrował z tropików w coraz chłodniejsze tereny. Słońce tropików pozwala wytwarzać potrzebne organizmowi ilości witaminy D i wówczas wapń jest łatwo przyswajalny. W krajach gdzie jest mało słońca witaminę D trzeba dostarczać organizmowi, by mogła przyswajać niezbędny budulec - wapń.

Jeśli dzieciom w wieku od 10 do 15 lat nie dostarczymy odpowiedniej ilości wapnia grozi im w przyszłości stwardnienie rozsiane, straszna choroba, która atakuje system nerwowy. Młodym ludziom potrzeba dziennie 2 do 3 tys. jednostek międzynarodowych wapnia dziennie, a umożliwia jego przyswajanie ok. 400 jednostek międzynarodowych witaminy D.

Problem wapnia w starszym wieku jest równie ważny, jak u niemowląt. Brak wapnia i niemożność jego przyswojenia przez organizm powodują u 25 procent kobiet po menopauzie zrzeszotowienie kości zwane osteoporozą. Choroba ta jest przyczyną niespodziewanych złamań kończyn, deformacji kręgosłupa, silnych bólów kończyn.

Kości oddają swój wapń krwi, która także go potrzebuje. Właściwą przyswajalność wapnia zapewnia w organizmie witamina D. Bez niej, nawet jeśli dostarczymy duże ilości wapnia, nie będzie on przyswajany. Pamiętajmy więc: z wapniem musimy dostarczać organizmowi witaminę D, którą nasz organizm może też wytwarzać pod wpływem Słońca.

Problem osteoporozy dotyczy nie tylko kobiet. U mężczyzn opóźnia się on o 10 lat, ale także występuje.

Ile wapnia dziennie potrzeba aby uniknąć osteoporozy? Uważa się, że 1g, tj. 1000 mg. W czym możemy znaleźć wapń? Największe jego ilości zawiera mleko w proszku, sery twarde (żółte), bryndza, jogurt, mleko, sery twarogowe, szproty, sardynki w oleju, natka pietruszki, żółtka jaj, groszek zielony, kukurydza, czosnek.

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas