Reklama

Witamina D: Jak uzupełnić niedobór?

Witamina D jest niezbędnym elementem w procesie budowania kości. Chroni także przed osteoporozą. Co ciekawe, na jej niedobór cierpi wielu Polaków. Jak uzupełnić jej ubytki i co warto o niej wiedzieć?

Witamina D jest tak naprawdę prohormonem, ponieważ może być wytwarzana w ludzkim ciele, a dokładniej za sprawą przekształceń cholesterolu, który następuje pod wpływem promieniowania słonecznego na skórę. Dlatego nazywa się ją słoneczną witaminą. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i zachowania zdrowia. Odgrywa ważną rolę w budowaniu kości oraz utrzymywaniu ich w prawidłowym stanie. Jeśli witaminy D jest za mało w organizmie, zawarty w jedzeniu wapń nie jest przyswajany.

Objawy niedoboru

Niedobór witaminy D objawia się różnie u dzieci i dorosłych. W pierwszej grupie prowadzi do rozmiękczania kości i krzywicy. Długotrwałe niedobory ujawniają się w dorosłym życiu obniżeniem siły mięśni, osteoporozą oraz częstszym występowaniem niektórych nowotworów, w tym raka prostaty, piersi, jelita grubego.

Reklama

Przedawkowanie witaminy D jest równie niebezpieczne, co jej niedobór. Wzrasta wówczas poziom wapnia w moczu i krwi, a w konsekwencji może prowadzić do zwapnienia organów wewnętrznych.

Źródło witaminy D

80 proc. zapotrzebowania na witaminę D powinna pochodzić z syntezy skórnej. W Polsce odpowiednia ilość promieni słonecznych występuje od kwietnia do września, dlatego często borykamy się z niedoborem witaminy. Aby uzupełnić niedobór, powinniśmy wystawiać się na słońce na około 20 minut dziennie.

Źródłem witaminy D są również niektóre ryby morskie: łosoś, makrela oraz śledź. Bogata w nią jest również wątróbka, mleko, żółtka jaj oraz grzyby.

Zobacz także:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: witamina d | niedobór witaminy D
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy