Wstydliwa choroba stóp
Ta mało przyjemna dolegliwość jest bardzo zaraźliwa. Dlatego, gdy tylko dostrzeżesz jej objawy, od razu przystąp do walki.
Może pojawić się między palcami i atakować też paznokcie albo objawiać się drobniutkimi pęcherzykami na podeszwach stóp, zaczerwienioną i swędzącą skórą. Ale również nadmierne rogowacenie i złuszczanie się naskórka całej stopy jest odmianą grzybicy. Zwykle towarzyszy jej też brzydki zapach. Chorobie sprzyjają za ciasne buty, skarpetki wykonane ze sztucznych tkanin, niedokładne wycieranie przestrzeni między palcami, przypadek - nietrudno się nią np. zarazić na basenie czy na siłowni.
Działaj od razu
Kiedy się pojawi, trzeba jak najszybciej zastosować miejscowe Ważne! Jeśli masz problem z nadpotliwością stóp, stosuj pudry i zasypki, które pomogą utrzymać ich suchość. preparaty przeciwgrzybicze (kupisz je w aptece bez recepty). Ale gdy te nie zadziałają, trzeba zgłosić się do dermatologa. Warto także pamiętać, że grzybica lubi powracać, a przyczyną może być nasze, wcześniej zarażone, obuwie. Dlatego jeśli nie chcesz go wyrzucać, należy je zdezynfekować specjalnym sprejem (kupisz go w drogerii lub w sklepie z butami). Można do tego użyć sody, ale ta może okazać się za mało skuteczna.
W początkowej fazie warto się wspomóc również domowymi sposobami:
Czosnek. Obierz go i zmiadż. Umieść między dwoma kawałkami gazy i zrób okład na chore miejsce. Zmieniaj opatrunek na świeży co 3 godziny. Możesz też moczyć stopy w wodzie z rozgniecionym czosnkiem.
Roztwór z octu jabłkowego. Wlej szklankę octu do miski z ciepłą wodą. Mocz nogi ok. 15 minut. Stosuj 2-3 razy w tygodniu.
Pasta z kurkumy. Dodaj odrobinę wody do 3 łyżeczek proszku z kurkumy. Papkę nakładaj na chore paznokcie. Zmyj po 30 min. Stosuj 2 razy dziennie, tylko uważaj, bo kurkuma bardzo brudzi.
Płyn do płukania jamy ustnej. Posmaruj nim zainfekowane paznokcie lub dodawaj razem z octem do kąpieli stóp.
Zobacz także: