Wyśpij się, śpiochu

Sen regeneruje mózg i łagodzi ból skuteczniej niż tabletki.

Podczas snu mózg oczyszcza się z toksyn
Podczas snu mózg oczyszcza się z toksyn© Panthermedia

To właśnie podczas snu Niels Bohr opracował model atomu, Elias Howe "wynalazł" maszynę do szycia, a Albert Einstein opracował większą część swojej teorii względności. Śpijmy więc! Rano wstaniemy pełni energii i pomysłów na nowy dzień.

Błyśniesz inteligencją

Peter Eriksson z Uniwersytetu Sahlgrenska w Szwecji udowodnił w 1998 roku, że nasz mózg od urodzenia przez dzieciństwo i całe dorosłe życie tworzy nowe komórki nerwowe. Oprócz dojrzałych neuronów znajdują się w nim też multipotencjalne komórki macierzyste, które potrafią przekształcać się w dowolne komórki układu nerwowego.

Gdy nabywamy nowej umiejętności, z komórki macierzystej rozwija się neuron "noworodek" i migruje do ośrodka w mózgu, w którym jest potrzebny, a potem uczy się z nim współpracować. Proces ten zachodzi głównie we śnie! Podczas spoczynku lepiej utrwala się pamięć niedeklaratywna (nieświadoma, automatyczna) odpowiadająca za uczenie się skomplikowanych czynności, np. jeżdżenia samochodem, tańca, mówienia.

Informacje pamięci deklaratywnej (świadomej) również zapamiętywane są lepiej, gdy utniemy sobie w dzień drzemkę. Jeśli więc uczymy się nowych zadań, zadbajmy przynajmniej o 8-9 godzin w "ramionach Morfeusza". Nasze wspomnienia są wówczas przesuwane do tych obszarów nerwowych, w których "wykuwamy na blachę". Koncentracja, pamięć i błyskotliwość śpiochów są także lepsze niż u osób, które nie dbają o nocny wypoczynek. Sprawniej zapamiętują oni różne dane i umieją nimi rozporządzać. Są elokwentniejsi, lepiej dobierają słowa.

Odtrujesz się i schudniesz

Podstawową rolą snu jest oczyszczanie mózgu z toksyn - ogłosili w październiku ubiegłego roku naukowcy z Rochester Medical Centre. W nocy poszerzają się przestrzenie między neuronami, co pozwala na "wymycie" szkodliwych substancji przemiany materii. Dokonuje tego płyn mózgowo-rdzeniowy. Zaburzenie tego procesu skutkować może gorszym funkcjonowaniem mózgu - tak jak np. w chorobie Alzheimera, w przebiegu której odkładają się w nim patologiczne białka. Gdy śpimy, przysadka mózgowa wydziela więcej hormonu wzrostu, regenerującego mięśnie i kości.

Odmładzająco działa także sam hormon snu - melatonina, najskuteczniejszy obrońca organizmu przed wolnymi rodnikami. Chroni organizm przed rozwojem prowadzących do raka przewlekłych stanów zapalnych. Dobrze przespane noce ułatwiają utrzymanie szczupłej sylwetki. Istotne jest przy tym chodzenie spać i budzenie się o stałej porze - dodaje prof.

Bruce Bailey z Uniwersytetu Brigham Young. Regularne godziny snu, a zwłaszcza wstawanie o tej samej porze, wiążą się z mniejszym otłuszczeniem ciała. W czasie snu usuwane są skutki codziennych stresów. Dlatego regularny nocny odpoczynek idealnie wpływa na serce. Im dłużej śpimy, tym bardziej wytrzymali jesteśmy na ból. Wydłużenie snu o 2 godziny daje taki sam efekt jak zażycie tabletki przeciwbólowej z kodeiną.

Szkoła zasypiania

Oto kilka wskazówek, które ułatwią ci zasypianie.

1. Wieczorem, przed pójściem do łóżka, staraj się przez godzinę odprężyć. Pomaga spokojna muzyka, książka, spacer.

2. Przygotuj pokój do snu. Uprzątnij ślady dziennej aktywności, zapal nocną lampkę.

3. Weź krótką kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem kilku kropel olejku z lawendy, tymianku lub z pomarańczy.

4. Przykręć kaloryfer. Optymalna temperatura w sypialni powinna wynosić około 18°C. Na kilka minut otwórz okno.

5. Wypij 30 ml soku wiśniowego - zwiększa stężenie melatoniny w organizmie.

Jak działa twój nocny zegar biologiczny?

Godzina 1. Poziom witamin we krwi jest najwyższy.

Godzina 2. Narządy wewnętrzne zwalniają pracę, wyhamowuje metabolizm. Intensywnie pracuje tylko skóra i wątroba neutralizująca toksyny.

Godzina 4. Spada ciśnienie krwi, tętno i temperatura ciała.

Godzina. 5. Do pracy powoli budzą się nerki i pęcherz, a potem pozostałe organy.

Godzina 6. Gruczoły płciowe zaczynają wytwarzać hormony.

Godzina 7. Rośnie odporność na zarazki. Mózg wytwarza endorfiny pobudzające aktywność.

Więcej porad:

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas