Zacznij chronić się przed grypą

Przede wszystkim unikaj kontaktu z wirusami. Jest na to pięć prostych sposobów.

Szczepienia przeciwko grypie proponuje wielu pracodawców z myślą o zdrowiu swoich pracowników
Szczepienia przeciwko grypie proponuje wielu pracodawców z myślą o zdrowiu swoich pracowników123RF/PICSEL

Zarazki grypy łatwo przynieść do domu np. na ubraniu, dłoniach, a nawet włosach. Potem przenosisz je dalej na domowe sprzęty. Wcale nie musisz mieć bezpośredniego kontaktu z chorym, by zarazić się grypą - wystarczy, że korzystacie z tych samych rzeczy.

Czyść klamki

Kontakty, piloty, kurki od zlewu i kuchenki to siedlisko drobnoustrojów. Przecieraj je 2-3 razy dziennie szmatką zmoczoną w wodzie ze spirytusem (1:1) lub z octem (2:1). Gdy wychodzisz z domu (do sklepu lub urzędu), zabierz ze sobą rękawiczki. Na poręczach i klamkach zbiera się najwięcej zarazków. Nie dotykaj ich bezpośrednio dłońmi. Rękawiczki zakładaj też prowadząc wózek sklepowy lub trzymając się poręczy w autobusie. Cienkie, bawełniane kupisz w drogeriach za ok. dwa złote. Pierz je po każdym użyciu. 

Myj ręce

Najlepiej ciepłą wodą ( unikaj gorącej) z mydłem. 
Jednak uważaj, mydła używaj do mycia tylko po wyjściu z toalety i po przyjściu do domu. To wystarczy. Zbyt częste używanie gorącej wody, mydła i płynów odkażających wysusza skórę i niszczy jej barierę ochronną. Wtedy zarazki łatwiej wnikają do organizmu. 

Noś ze sobą długopis

Zwłaszcza, gdy idziesz na pocztę lub do banku. Używając tych publicznych narażasz się na kontakt z wirusem. Gdy podpisujesz dokumenty w domu (np. potwierdzenie od listonosza czy listę, którą przynosi dozorca) też używaj własnego długopisu.

Nawilżaj powietrze

Suchość powietrza w mieszkaniu sprzyja rozwojowi wirusów. W sezonie grzewczym kładź mokre ręczniki na kaloryferach albo kup specjalne pojemniki i wlewaj do nich wodę. Gdy ktoś z domowników choruje, pokój, w którym przebywa wietrz dwa razy dziennie. 

Płucz nos i gardło

Jeśli ktoś kichnął lub zakasłał obok ciebie, odejdź kilka metrów i zrób kilka szybkich oddechów. Jeśli możesz, w ciągu pół godziny wypłucz nos i gardło roztworem soli (pół łyżeczki na połowę szklanki wody). 

Liść laurowy zwany jest  też liściem bobkowym. Warto dodawać go do potraw razem z czosnkiem
Liść laurowy zwany jest też liściem bobkowym. Warto dodawać go do potraw razem z czosnkiem123RF/PICSEL

Liść laurowy zabija wirusy

Działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. 

Jak zrobić syrop?

15 liści zalej szklanką soku z cytryny i dodaj dwie czubate szklanki cukru. Całość gotuj na wolnym ogniu ok. godziny. Otrzymasz gęsty syrop. Zażywaj łyżkę dziennie.

Odwar z liści laurowych 

20 liści laurowych zalej 2 szklankami wrzątku i gotuj przez osiem minut. na małym ogniu. Przelej do termosu razem z liśćmi i odstaw na 4 godziny do zaparzenia. Pij pięć razy dziennie po łyżce, na 15 minut przed posiłkiem.

Odkażający dym

Na talerzyku połóż listek laurowy i podpal go. Gdy zacznie dymić, obejdź z nim całe mieszkanie. Odkażanie wykonuj raz w tygodniu, a gdy ktoś w rodzinie jest chory - codziennie.

Zobacz także: 

Paulina Potocka: Porównują mnie do FiedorczukaINTERIA.PL
Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas