Zaparcia - jak sobie z nimi radzić
O zaparciach mówimy wtedy, gdy wypróżnienia następują rzadziej niż trzy razy w tygodniu. Jeśli cierpisz na tę dolegliwość, prawdopodobnie twoja dieta jest zbyt uboga w błonnik, za mało się ruszasz lub po prostu zapominasz o piciu. Gdy mimo prawidłowej diety i aktywności fizycznej nie możesz pozbyć się problemu, idź do lekarza!
Moc błonnika
Pobudza przewód pokarmowy do pracy i ułatwia wypróżnianie. Zastąp bułki razowym chlebem. Naleśniki i racuchy przyrządzaj z mąki pełnoziarnistej. Gdy robisz je z białej, dodawaj do ciasta otręby, siemię lniane, zarodki pszenne. Produkty te możesz wsypywać także do koktajli owocowych i warzywnych, płatków śniadaniowych. Nie przesadź jednak z ilością. Dorosła osoba może spożyć nie więcej niż cztery-pięć łyżek otrąb albo zarodków dziennie. Jedz warzywa korzeniowe (marchew, buraki, seler), bo pobudzają pracę jelit.
Domowe sposoby
Wypróbuj znane od dawna metody pobudzania do pracy rozleniwionych jelit:
✔ Przed śniadaniem wypij szklankę letniej wody z sokiem wyciśniętym z połówki cytryny.
✔ Wieczorem zalej gorącą wodą kilka suszonych śliwek i zjedz je następnego dnia na czczo.
✔ Dwie łyżeczki siemienia lnianego zalej wrzątkiem i odstaw na dwie godziny. Wypij przed snem.
✔ Pij trzy razy dziennie po pół szklanki naparu z natki pietruszki lub nasion kopru włoskiego.
Dobre bakterie
Aby jelita właściwie pracowały, muszą się w nich znajdować probiotyki, czyli pożyteczne bakterie. Zapewnią je fermentowane napoje (zsiadłe mleko, kefir, jogurt) oraz kiszonki (kapusta, ogórki). Kiszone warzywa zawierają kwas mlekowy, który poprawia przemianę materii i oczyszcza organizm z toksyn. Ułatwiają też trawienie tłuszczów, białek i węglowodanów. Są niskokaloryczne i mają mnóstwo witamin.
Więcej płynów
Gdy jest ich za mało, resztki pokarmowe nie mogą przesuwać się w jelitach i zalegają w nich. Zalecane 2,5 litra płynów dziennie to nie tylko woda. Wlicza się do nich także zupy, soki owocowe i warzywne, herbatę. Spróbuj policzyć, ile dziennie wypijasz. Jeśli za mało, noś ze sobą butelkę wody. Nie staraj się uzupełniać płynów, wypijając duszkiem większą ilość, bo organizm szybko wydali nadmiar. Pij mało, ale często.
Czy wiesz, że...
Korzystanie z toalety zawsze o tej samej porze zapobiega zaparciom. Postaraj się przywrócić rytm, a pozbędziesz się kłopotów. Wybierz porę, kiedy nie będziesz się spieszyć. Wstań rano kilkanaście minut wcześniej lub wygospodaruj czas wieczorem. Wstrzymywanie wypróżnienia sprawia, że odruch zanika. Staraj się więc iść do WC zawsze, gdy domaga się tego organizm.
Przyczyną z bywa długotrwały stres. Naucz się go rozładowywać. Najbardziej relaksujący jest ruch na świeżym powietrzu. Napięcie zmniejszają również ciepła kąpiel, masaż, słuchanie ulubionej muzyki oraz przebywanie w miłym towarzystwie.
Aktywność fizyczna
Siedzący tryb życia rozleniwia je. Aby pozbyć się zaparć, musisz się ruszać.
Maszeruj żwawym krokiem dwa-trzy km dziennie. Jeśli lubisz, biegaj i pływaj. Ćwiczenia fizyczne pobudzają perystaltykę, czyli ruchy robaczkowe, jelit.
Wzmocnij mięśnie brzucha. Gimnastykuj się codziennie, powtarzając każde ćwiczenie 10 razy: Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach, stopy postaw płasko na podłodze. Zrób wdech, napinając mięśnie brzucha i pośladków. Wypuść powoli powietrze, licząc do pięciu. Spleć dłonie za głową i unieś barki, wciągając powietrze. Wypuść je i wróć do pozycji wyjściowej.
Zobacz także: