Reklama

Zatrzymaj zapalenie zatok

​Zatoki czołowe, nosowe czy szczękowe to puste przestrzenie w czaszce, nawilżające i ogrzewające powietrze, które wdychasz. Chronią też mózg przed urazami, nadają głosowi barwę. Ale gdy są w stanie zapalnym, nie funkcjonują na 100 procent. Ich infekcje to katorga.

Jak zapobiegać zapaleniu zatok?

Ze wszystkich sił staraj się chronić przed przeziębieniami. Ubieraj się stosownie do pogody. W okresach nasilonych zachorowań (zimą) często myj ręce. 

Unikaj dłuższego przebywania w miejscach, gdzie jest dużo ludzi, jak centra handlowe, dworce. 

Jeśli masz alergię, działaj wyprzedzająco, np. przed spodziewanym pyleniem uczulających roślin zwiększ dawkę leków. 

Uważaj na preparaty, które obkurczają śluzówkę: ich przewlekłe stosowanie usposabia do zakażeń, bo wysuszona śluzówka jest bardziej na nie podatna. Dbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu i pracy, zwłaszcza teraz, gdy wysusza je centralne ogrzewanie. 

Reklama

Nie pal papierosów i unikaj miejsc zadymionych. Zaszczep się przeciw grypie. Jeśli w  okolicy, w której mieszkasz, często panuje smog noś maskę i kup sobie domowy oczyszczacz powietrza. 

Jakie są typowe objawy infekcji? 

Gdy wewnątrz zatoki gromadzi się wydzielina, wywołuje ona tkliwość, niekiedy też obrzęk twarzy i pulsujący ból, który zaostrza się przy pochylaniu głowy w dół. Przy zatkanych zatokach czołowych pojawia się silny ból głowy, czasem odczuwany aż za oczami. Szwankujące zatoki nosowe powodują ból w policzkach. Zapalenie zatok szczękowych daje wrażenie bólu zębów. 

Jeśli to infekcja bakteryjna, wydzielina z nosa robi się mętna, żółto-zielonkawa i brzydko pachnie. Mimo leków obkurczających i przeciwzapalnych objawy nie ustępują ponad tydzień.

Niekiedy śluz, nie mogąc spływać nosem, ścieka po tylnej ścianie gardła, wywołując kaszel, szczególnie dokuczliwy nocą, gdy leżysz na wznak. Chorym zdarza się skarżyć na ból gardła, przytępienie węchu i smaku, uczucie "rozpychania czaszki" od środka. Możesz mieć gorączkę i wrażenie zatkanego ucha. Zapaleniu zatok towarzyszy także ogólne osłabienie, chory szybko się męczy. 

Co może w tej sytuacji pomóc? 

Dostępne bez recepty środki obkurczające śluzówkę, przeciwbólowe, rozrzedzające wydzielinę (np. gwajafenezyna) i przeciwzapalne (pochodne aspiryny). Ciepłe kompresy, przykładane na bolące miejsca. Ważne jest nawilżanie śluzówek np. kąpielą parową albo aerozolami do nosa.

Jeśli po kilku dniach domowego leczenia objawy nie ustępują lub się nasilają. Zapalenie może bowiem przejść w fazę przewlekłą, trudniejszą do wyleczenia. Gdy okaże się, że przyczyną są bakterie, szybka kuracja antybiotykiem uwolni cię na dłużej od problemu! Kiedy powodem jest alergia, wdrożenie leczenia może zapobiec bakteryjnemu nadkażeniu. 

Lekarz zajrzy do nosa (czasem specjalną kamerą - fiberoskopem), zleci zdjęcie RTG zatok albo badanie wydzieliny pod mikroskopem, co pozwoli odróżnić zapalenie od np. alergii. 

Przy przewlekłym zapaleniu konieczna bywa punkcja - nakłucie zatoki grubą igłą, najczęściej połączone z płukaniem zatok, co pomaga pozbyć się zalegającej wydzieliny, grzybów i bakterii. 

Zobacz także: 

Twoje Imperium
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy