Zbuntowane jelita
Bóle brzucha, biegunki na zmianę z zaparciami... I to akurat wtedy, gdy zaczynają się wakacje. Zobacz, jak sobie z tym poradzić?
Zespół jelita nadwrażliwego (ZJN lub z ang. IBS) należy do najczęstszych chorób układu pokarmowego.
Cierpi na nią od 9 do 22 procent dorosłej populacji, z czego około 80 procent to kobiety. Choć nie można tego wyleczyć, warto wiedzieć, jakie sygnały wysyła ci organizm.
Objawy zespołu jelita nadwrażliwego
Wiążą się przede wszystkim ze zmianami w częstości wypróżnień (mniej niż 3 razy w tygodniu lub więcej niż 3 razy na dzień), którym towarzyszą różne dodatkowe sygnały:
- ból brzucha i/lub dyskomfort zmniejszający się po wypróżnieniu;
- skurcze w obrębie brzucha;
- nieprawidłowa konsystencja stolca;
- wzdęcia, gazy i przelewanie w brzuchu;
- parcie (konieczność pilnego wypróżnienia);
- uczucie niepełnego wypróżnienia.
Do innych objawów, które występują tylko w części przypadków, należą nudności, bóle krzyża, mięśni i stawów, częste oddawanie moczu, zaburzenia ginekologiczne oraz lęk i depresja.
Jak leczyć tę dolegliwość?
Jeśli zaobserwujesz u siebie charakterystyczne objawy, musisz zgłosić się do lekarza rodzinnego, który na podstawie wywiadu oceni, czy istnieje ryzyko innych chorób, niż zespół jelita drażliwego i zdecyduje o skierowaniu po poradę do specjalisty lub na badania dodatkowe. Pamiętaj jednak, że warunkiem rozpoznania tych dolegliwości jest utrzymywanie się objawów przynajmniej przez 3 miesiące.
Leczenie zespołu jelita nadwrażliwego obejmuje postępowanie ogólne, zalecenia dietetyczne, leczenie farmakologiczne i psychoterapię. Chorzy powinni wystrzegać się pokarmów i napojów powodujących wzdęcia oraz tych, po których pojawiają się nieprzyjemne objawy (to wymaga obserwacji swojego organizmu). Jeśli chodzi o leki, to najczęściej stosuje się środki rozkurczowe, przeciwbiegunkowe i przeciwzaparciowe.
Niektórzy zalecają także probiotyki, które wzmacniają barierę ochronną nabłonka jelit.