Zdrowa w każdym wieku
To naprawdę może być proste, jeśli tylko wybierzemy odpowiednią do wieku dietę oraz formę aktywności.
Trzydziestolatka energiczna i w doskonałej kondycji
Kobiety w tym wieku są zdrowe i na ogół świetnie się czują. A jeśli zdarzają im się czasem jakieś dolegliwości, łatwo je pokonać.
Miesiączka bez bólu
Dają się one we znaki wielu z nas. Zwykle nie są spowodowane żadną chorobą.
Lepiej zapobiegać…
- Dolegliwości może złagodzić dieta! Jedzmy pomidory, banany i inne produkty zawierające potas. To zapobiegnie obrzękom i złagodzi bóle w dole brzucha. Polecamy ryby morskie, które obfitują w kwas omega-3 pomocny w walce z bólami menstruacyjnymi. Dobrze działają także przetwory mleczne - zawierają wapń, ułatwiający krzepnięcie krwi i przeciwdziałający skurczom. A słodycze lepiej zastąpić bakaliami albo gorzką czekoladą, bo mają one w składzie magnez zmniejszający napięcie mięśni.
- Pijmy też napar z rumianku (działa rozkurczowo) i ziela przywrotnika, które koi ból.
- Gdy brzuch jednak dokucza, trochę się porozpieszczajmy - nie dźwigajmy, nie przemęczajmy się. Poleżmy przez kwadrans z termoforem na brzuchu.
Migrena pokonana
Zwykle dopada nas ból napięciowy (dolegliwości w okolicy czoła, skroni, karku) albo ból migrenowy. Mogą mu towarzyszyć np. wymioty i światłowstręt.
Lepiej zapobiegać...
- Jeśli mamy skłonności do takich kłopotów, unikajmy: serów żółtych i pleśniowych, orzechów, czerwonego wina, produktów mocno solonych, wędzonych, zawierających glutaminian sodu.
- Warto zmienić zwyczaje żywieniowe, bo ból atakuje, gdy: nie jemy śniadań, pijemy za mało płynów, jemy za tłusto i za słodko.
- Zdrowiu służą produkty z pełnego ziarna, chude mięso i nabiał. Lepiej nie łączyć w jednym posiłku tłuszczów i białka z węglowodanami (np. pieczywa nie smaruj masłem, mięso jedz z dowolnymi warzywami poza ziemniakami).
- Można wspomóc się masażem. Jeśli boli cała głowa, masuj punkt nad karkiem w zagłębieniu linii włosów. Jeśli ból zlokalizowany jest na czole, uciskaj miejsce położone między brwiami.
Odchudzanie bez anemii
Jeśli boli cała głowa, masuj punkt nad karkiem w zagłębieniu linii włosów. Jeśli ból zlokalizowany jest na czole, uciskaj miejsce położone między brwiami.
Gdy jesteśmy na diecie, łatwo o niedobory składników odżywczych, szczególnie żelaza.
Lepiej zapobiegać…
- Zadbajmy, by menu było bogate w żelazo, kwas foliowy i witaminę B12 (czerwone mięso, warzywa strączkowe). Łączmy je z wit. C, np. popijajmy sokami - wtedy żelazo lepiej się wchłania.
Czterdziestolatka na medal
Życie zaczyna się po czterdziestce! To piękny czas, gdy kobiety nie mają jeszcze kłopotów ze zdrowiem. Warto jednak wprowadzić w życie drobne zmiany, by świetną formą cieszyć się długie lata.
Kości mocne jak ze stali
Choć objawy osteoporozy zwykle pojawiają się po pięćdziesiątce, to znacznie wcześniej zaczyna nam ubywać masy kostnej. Dlatego trzeba działać zawczasu!
Lepiej zapobiegać…
- Najważniejsze jest dostarczanie kościom wapnia. Jedzmy nabiał (najwięcej wapnia jest w żółtym serze), orzechy, strączkowe.
- Nie zapominajmy też o witaminie D, która ułatwia wchłanianie tego pierwiastka. Wytwarzana jest ona w naszej skórze pod wpływem słońca, ale można ją znaleźć także w rybach i tranie.
- Do rozwoju osteoporozy przyczynia się też niedowaga. Dlatego bardzo szczupłe kobiety powinny spróbować teraz przytyć kilka kilogramów. Warto jeść większe porcje i wzbogacić każdy posiłek w oleje roślinne i węglowodany (pieczywo pełnoziarniste, kasze).
Cukier w ryzach
Po 45. roku życia trzeba zacząć uważać na cukier, bo znacznie wzrasta ryzyko cukrzycy typu 2.
Lepiej zapobiegać…
- Spróbujmy pozbyć się nadwagi, która często łączy się z cukrzycą.
- Sięgajmy po zioła obniżające poziom cukru: rutwicę lekarską, borówkę czernicę, pokrzywę.
- Warto rzucić papierosy, bo wielu palaczy choruje na cukrzycę.
Spokój z pęcherzem
Czterdziestolatki często cierpią z powodu zapalenia układu moczowego. Ryzyko infekcji zwiększa się z powodu suchości pochwy (to efekt zmian hormonalnych).
Lepiej zapobiegać…
- Podjadaj żurawinę. Zawiera ona substancje utrudniające bakteriom przyleganie do ścian pęcherza.
- Bakteriobójczo działają czosnek i cebula, a dzika róża i porzeczki wzmocnią odporność.
Pięćdziesięciolatka w świetnej formie
dobre przygotowanie do klimakterium pozwoli przejść je bez doświadczania przykrych objawów.
Także w tym okresie każda kobieta może czuć się zdrowo, a nawet młodzieńczo. To naprawdę nie jest takie trudne. Wystarczy nauczyć się słuchać swojego organizmu i dbać o niego w sposób odpowiedni do wieku.
Łagodna menopauza
Większość pań przechodzi ją koło pięćdziesiątki. I choć to nie choroba, wiele z nas bardzo się jej obawia. Tymczasem dobre przygotowanie do klimakterium pozwoli przejść je bez doświadczania przykrych objawów.
Lepiej zapobiegać…
- Zadbajmy o dietę. Powinna być lekka i urozmaicona. Niestety, gdy hormonów jest coraz mniej, łatwiej o nadwagę, dlatego lepiej dmuchać na zimne.
- Powinnyśmy jeść sporo roślin strączkowych (soi, także jej przetworów, np. tofu), kiełków fasoli, pestek słonecznika, sięgać po olej lniany. Produkty te zawierają fitoestrogeny, czyli substancje wyrównujące poziom hormonów żeńskich we krwi.
- Możemy też sięgnąć po zioła, które pomogą nam pozbyć się objawów klimakterium. Warto pić napar z szałwii, który złagodzi nadpotliwość. Podobnie zadziała kąpiel z dodatkiem kory dębu oraz mięty. Zaś z bezsennością i niepokojem poradzimy sobie, wypijając przed snem napar z kozłka lekarskiego lub melisy.
- Jeśli objawy są uciążliwe, warto porozmawiać z ginekologiem o lekach hormonalnych.
NTM już bez wpadek
Pamiętajmy, że by wspomóc serce, powinnyśmy ćwiczyć 3 razy w tygodniu po 30 min, tak by tętno wyniosło 130 uderzeń na min.
Nietrzymanie moczu (NTM) często dotyczy kobiet po pięćdziesiątce. Najczęściej jest efektem osłabienia mięśni zwieracza pęcherza i dna miednicy oraz niedoboru hormonów.
Lepiej zapobiegać…
- Warto sięgać często po pestki dyni, które wzmacniają pęcherz i zmniejszają jego wrażliwość.
- Świetne efekty w łagodzeniu NTM przynosi trening mięśni krocza: na kilka sekund trzeba zacisnąć mięśnie pochwy i odbytu, a potem rozluźnić. Ćwiczenia te wykonujmy jak najczęściej.
- Zadbajmy też o wzmocnienie mięśni pęcherza: oddając mocz, postaraj się kilka razy przerwać jego strumień.
Serce jak dzwon
Przypominamy sobie o nim dopiero, gdy już choruje. A tak naprawdę o serce powinniśmy dbać przez całe życie, zwłaszcza po menopauzie (wówczas estrogeny nie chronią nas już przed chorobami kardiologicznymi, tak jak robiły to parę lat wcześniej).
Lepiej zapobiegać…
- Zadbajmy o dietę: tłuszcze zwierzęce zastąpmy roślinnymi (np. masło miękką margaryną). Jedzmy pełnoziarniste pieczywo i ryby morskie (obniżają poziom cholesterolu), a także warzywa i owoce (na pracę serca świetnie wpływają m.in. czosnek i pomidory). Nie dosalajmy potraw.
- Warto wspomóc się naparami m.in. z arniki i głogu, które regulują pracę układu krwionośnego.
- Jeśli chcemy poprawić pracę serca, warto trochę poćwiczyć. Dobry jest każdy rodzaj aktywności, który sprawia nam przyjemność. Pamiętajmy, że by wspomóc serce, powinnyśmy ćwiczyć 3 razy w tygodniu po 30 min, tak by tętno wyniosło 130 uderzeń na min.
Ciśnienie pod kontrolą
To prawda, że mężczyźni częściej cierpią na nadciśnienie tętnicze. Ale to nie znaczy, że choroba ta nie dotyczy nas, kobiet, wcale.
Lepiej zapobiegać…
- Nadciśnieniu sprzyja nadwaga, zwłaszcza gdy obwód w pasie wynosi powyżej 80 cm. Jeśli mamy tego typu kłopot, warto przejść na dietę niskokaloryczną.
- Warto sięgać po zioła i przyprawy, które mogą lekko obniżać ciśnienie, m.in. ziele nawłoci i jemioły oraz czosnek.
Magda Borowska, konsultacje: Barbara Palińska, lekarz rodzinny
Kobieta i życie 8/2010