Reklama

Reklama

Ze zrostami można sobie poradzić

Pooperacyjne zrosty to prawdziwa zmora. Wewnętrzne "ślady" po przebytych operacjach często odpowiadają za ból kręgosłupa, miednicy, bioder, niedrożność jelita, niepłodność. Szacuje się, że co trzeci pacjent ok. 10 lat po zabiegu znów trafia na stół operacyjny właśnie z powodu zrostów.

Na podawanie kwasu hialuronowego w ramach profilaktyki przeciwzrostowej można liczyć jedynie w prywatnych klinikach. Pacjentom operowanym na NFZ pozostaje zadbać o to, by zrostów było jak najmniej i były one jak najmniej dokuczliwe.

Masaż

Zaraz po zdjęciu szwów zapytaj lekarza, jak szybko można zacząć masować bliznę. Możesz użyć żelu przyspieszającego gojenie i zapobiegającego powstawaniu blizn (Silaurum, ok. 19 zł) lub kremu zapobiegającego zrostom (Cepan, ok. 14 zł). Aplikowanie kremu lub żelu warto wspomóc masażem: wystarczy masować bliznę okrężnymi ruchami, pod warunkiem, że rana jest zagojona. W przypadku dawnych blizn można dużo mocniej uciskać skórę, nanosząc preparat.

Reklama

Cebula

Zblenduj jedną cebulę, papkę przełóż na gazę, odciśnij sok. Połącz go z 2 łyżkami płynnego oleju kokosowego, wymieszaj, przelej do słoiczka. Po zastygnięciu smaruj maścią bliznę 2 razy dziennie przez 1-2 miesiące.

Kapusta

Kapusta pomaga nie tylko zlikwidować opuchliznę, ale działa także przeciwzrostowo. Jeden umyty liść kapusty rozbij tłuczkiem i przyłóż do blizny. Przymocuj lekko bandażem, pozostaw na godzinę. Okład powtarzaj 2 razy dziennie 1-2 tygodnie.

Rumianek, nagietek, szałwia lekarska

Z każdego z tych ziół osobno lub z mieszanki przygotuj napar: łyżkę ziół zalej szklanką wrzątku, odstaw do naciągnięcia. Ciepłym naparem nasącz gazę, przyłóż do blizny, pozostaw godzinę. Okład powtarzaj 2 razy dziennie przez 1-2 miesiące.

Olej lniany

Spożywany codziennie działa przeciwzapalnie, zmniejsza tworzenie się zrostów "od środka". Można także masować nim skórę w miejscu, gdzie jest blizna. Okład z siemienia także zmniejszy bliznę.

Pamiętaj

Zrosty po cesarskim cięciu, operacji wyrostka i woreczka żółciowego mogą objawiać się bólem kręgosłupa. Pomoże automasaż i terapia wisceralna u fizjoterapeuty.

Świat & Ludzie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy