Zespół niespokojnych nóg może objawić się w każdym wieku

Mrowienie i drętwienie dolnych kończyn nie daje ci odpocząć? Tylko ruch przynosi ulgę? Idź do lekarza, to da się leczyć.

Przykry objaw często pojawia się podczas snu
Przykry objaw często pojawia się podczas snu123RF/PICSEL

Lidia (50) coraz częściej odczuwała mrowienie, cierpnięcie, drętwienie i ból w nogach. Jakby pod skórą biegały jej mrówki. Dolegliwości pojawiały się zwykle wieczorem, np. podczas oglądania telewizji lub gdy próbowała zasnąć, i trwały do rana. Najgorzej było w nocy. Wciąż się wybudzała, kopała nogami, niejednokrotnie chodziła po pokoju, bo tylko dzięki temu doznawała choć trochę ulgi. Ale dokuczliwe objawy potrafiły wystąpić i w ciągu dnia, w pracy, podczas siedzenia przy biurku.

Lidii pomagało jedynie poruszanie nogami lub ich masowanie. Tyle że ledwo przestała, zaraz wszystko wracało. Do tego czuła się wyczerpana. "Jesteś jakaś nieprzytomna. Co z tobą?", pytały z niepokojem koleżanki. Przez problemy z nogami była niewyspana i oczy same zamykały jej się w ciągu dnia. Nic jej nie cieszyło, bała się, że popada w depresję. Któregoś dnia omal nie zasnęła, prowadząc auto.

Chwilową ulgę przynoszą spacery, joga, rozciąganie
Chwilową ulgę przynoszą spacery, joga, rozciąganie123RF/PICSEL

Wtedy zgłosiła się do lekarza. Opisała mu objawy. Doktor wypytał, na jakie choroby cierpi, jakie leki przyjmuje oraz czy w rodzinie ktoś miał takie same dolegliwości.

- Tak, mama. U mnie już kiedyś to się pojawiało, ale sporadycznie. Teraz ten stan trwa cały czas - powiedziała Lidia.

- Sądzę, że cierpi pani na zespół niespokojnych nóg, inaczej RLS -  oznajmił lekarz. - To przymus poruszania kończynami z powodu ich mrowienia i drętwienia. Objawy pojawiają się głównie przy odpoczynku, a ustępują podczas ruchu. Zwykle RLS ma podłoże genetyczne, ale wykryto też związek z niskim poziomem żelaza w mózgu, niedoborem magnezu, takimi chorobami, jak cukrzyca, schorzenia neurologiczne oraz nerek czy wątroby, a także przewlekłe choroby zapalne. RLS nierzadko jest wywoływany przez niektóre leki, np antyhistaminowe i antydepresanty.

- A jak to jest u mnie?

- U pani schorzenie może mieć podłoże dziedziczne, ale ustalimy to dzięki badaniom i wykluczeniu innych chorób. Niezbędne będą morfologia krwi i OB, oznaczenie stężenia magnezu, żelaza i ferrytyny, glukozy na czczo, a także poziomu kreatyniny i elektrolitów oraz aktywności aminotransferaz. Dam też pani skierowanie do neurologa, który zbada panią w swoim zakresie.

- Da się to leczyć?

- Tak. Terapia polega na łagodzeniu objawów. W pierwszej kolejności należy uzupełnić ewentualne niedobory żelaza i magnezu. Trzeba zmienić dietę, odstawić używki. Gdy to nie wystarczy, konieczne może być wyrównanie za pomocą leków poziomu dopaminy - neuroprzekaźnika między mózgiem a rdzeniem kręgowym

Rozpuszczona w mleku gałka muszkatołowa pomoże złagodzić objawy
Rozpuszczona w mleku gałka muszkatołowa pomoże złagodzić objawy123RF/PICSEL

Co jeszcze zalecił lekarz?

  • Przyjmowanie preparatów mających w składzie żelazo, magnez, witaminy B6, B12 i C
  • Masaż leczniczy, limfatyczny oraz relaksacyjny nóg
  • Fizykoterapię z wykorzystaniem zabiegów poprawiających ukrwienie kończyn dolnych i rozluźniających mięśnie 
  • Spożywanie przed snem 1/8 łyżeczki gałki muszkatołowej dodanej do ciepłego mleka

Na RLS cierpi około 10% ludzi. Ryzyko zapadalności na tę chorobę wzrasta wraz z wiekiem. Częściej skarżą się na nią kobiety. Aby zminimalizować objawy, należy ograniczyć alkohol, kofeinę, tytoń. Ważne jest spożywanie produktów bogatych w żelazo i witaminy z grupy B oraz unikanie późnych i ciężkich posiłków. Powinno się zwiększyć aktywność fizyczną -  polecane są spacery, joga i inne ćwiczenia rozciągająco-relaksacyjne. Pomocne bywają rozluźniające kąpiele z dodatkiem olejków i ziół, np. rumianku, lawendy.

Oprócz mięsa świetnym źródłem żelaza są np. morele
Oprócz mięsa świetnym źródłem żelaza są np. morele123RF/PICSEL
Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas