Zielona dieta na lato

Sałata, ogórki, cukinia, szczypior, kalarepa, bób jedzone codziennie to świetny detoks. Sezon na świeże zielone warzywa w pełni, zobacz jak go dobrze wykorzystać.

Sezon na zielone warzywa wykorzystaj, by się wzmocnić i oczyścić.
Sezon na zielone warzywa wykorzystaj, by się wzmocnić i oczyścić.123RF/PICSEL

Letni detoks

Warto teraz zafundować sobie letni detoks. Przez kilka dni (ok. pięciu) nie jedz wędlin oraz produktów wysoko przetworzonych (dań typu fast-food) i słodyczy. Ogranicz (lub zrezygnuj) alkohol, mocną kawę i herbatę. Jasne pieczywo zastąp ciemnym. Przynajmniej dwa razy dziennie jedz chudy nabiał, jogurt naturalny, kefir lub maślankę. 

Po tych kilku dniach włącz do diety zielone warzywa - tak, by były podstawą każdego posiłku. Jedz przynajmniej pięć filiżanek zielonych warzyw dziennie.

Jedzenie warzyw wspomaga odchudzanie
Jedzenie warzyw wspomaga odchudzanie123RF/PICSEL

Surowe warzywa

Warzywa spożywane na surowo wzbogacają menu w chlorofil, zwany "zieloną krwią" (bo budową przypomina ludzką hemoglobinę). Działa odkwaszająco, oczyszczająco i odtruwająco, poprawia transport tlenu w naczyniach krwionośnych, wspomaga odchudzanie, reguluje poziom cukru i ciśnienie tętnicze krwi, wiąże toksyny, poprawia wygląd cery, usprawnia pracę przewodu pokarmowego. 

Oprócz chlorofilu zielone warzywa oferują także inne prozdrowotne składniki, które korzystnie wpływają na zdrowie.

Sałata dostarcza sporo witamin z grupy B, w tym kwas foliowy
Sałata dostarcza sporo witamin z grupy B, w tym kwas foliowy123RF/PICSEL

Najlepsze warzywa

Sałata

Poprawia wzrok. Warzywo da nam luteinę i zeaksantynę - silne przeciwutleniacze, które chronią przed zwyrodnieniem plamki żółtej siatkówki oka i przed utratą wzroku. Wspomaga trawienie i pomaga regulować poziom cukru. Wystarczy skropić ją oliwą i sokiem z cytryny albo polać sosem winegret, dodać łyżkę nasion słonecznika uprażonych na suchej patelni i gotowe.

Szczypiorek 

Działa jak antybiotyk. Za jego zapach odpowiadają substancje zawierające siarkę, które mają działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.

Szczypiorek da nam sporo magnezu, a także wit. K, która wzmacnia kości, wit. C poprawiającej odporność oraz witamin z grupy B. Świeży szczypior najlepiej dodawać do potraw tuż przed podaniem, bo nie nadaje się on do podgrzewania i długiego przechowywania. 

Ogórki wspomagają trawienie
Ogórki wspomagają trawienie123RF/PICSEL

Ogórki 

Należą do tej samej rodziny co arbuzy i melony. Mają sporo wody i są niskokaloryczne. Najwięcej prozdrowotnych substancji jest w skórce, działają odchudzająco. Pomagają usuwać z organizmu nadmiar wody, zapobiegając obrzękom. Ogórki przyspieszają też perystaltykę jelit - wspomagają trawienie, zapobiegają zaparciom. 

Kalarepa

Działa przeciwnowotworowo, przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka piersi, wspomaga jego leczenie. Kalarepa da nam błonnik, który reguluje pracę jelit, przyspiesza przemianę materii, oczyszcza organizm z toksyn, zwalcza stany zapalne, przyspiesza gojenie ran. Najlepiej jeść ją na surowo.

Bób 

Podobnie jak inne warzywa strączkowe, jest jednym z bogatszych źródeł białka roślinnego o wartości odżywczej zbliżonej do mięsa. Zielone nasiona mają sporo witamin z grupy B wspomagających układ nerwowy i mózg, łagodząc objawy stresu i depresji. Młody bób o cienkiej skórce można jeść na surowo.

Zobacz także:

Piotr Adamczyk do Krakowa nie przyjechał sam. Czy sprosta nowej roli?Styl.pl
Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas