Reklama

Reklama

Zioła na Boże Narodzenie

W czasie przygotowywania potraw na wigilijną kolację i święta sięgamy do różnych tradycyjnych przypraw nie zdając sobie sprawy, że są one nie tylko smaczne, ale i zdrowe, a wiele z nich ma wręcz właściwości lecznicze.

A oto kilka najczęściej używanych w okresie świąt Bożego Narodzenia ziół.

Gałka muszkatołowa

Jej ojczyzną są wyspy Molouki. Muszkat posiada dużo olejków lotnych i pektyn. Wpływa pozytywnie na pracę przewodu pokarmowego, zmniejszając nadkwasotę żołądka. Przyprawa ta ma silny, charakterystyczny zapach i smak i dlatego używa się jej w niewielkich ilościach do mięs, zup, jarzyn, ciast, ryb i grzybów.

Cynamon

Najlepszy jest z Cejlonu. Jako przyprawę stosuje się korę - sproszkowaną lub w niewielkich kawałkach. Ma ona brązowy kolor i słodkawy, bardzo przyjemny zapach. Cynamon zawiera garbniki, cukier, żywice, skrobię i olejki lotne. Pobudza apetyt, ułatwia trawienie, a zawarte w nim olejki mają działanie uspokajające, rozkurczowe i rozluźniające.

Reklama

W kuchni używa się go do ciast, jabłek, potraw z ryżu - w formie sproszkowanej, a w kawałkach do kompotów i grzanego wina.

Imbir

Jest przyprawą chińską o korzennym aromacie i ostrym smaku, dlatego należy używać go w niewielkich ilościach. Dostępny jest w proszku lub w postaci świeżych kawałków kłącza. Zawiera gingerol, olejki lotne, cukry i żywice. Imbir usprawnia trawienie, szczególnie po zjedzeniu tłustych potraw.

Posiada właściwości rozgrzewające i przeciwwymiotne. Jest doskonałym lekarstwem na chorobę lokomocyjną (szczególnie imbir kandyzowany do ssania). W kuchni stosujemy go głównie do potraw mięsnych i zup.

Kardamon

Ma kamforowy zapach i ostry smak. Zawiera olejki eteryczne, skrobię, tłuszcz i cukier. Jest cenionym środkiem leczniczym. Stosuje się go w stanach depresyjnych, przy tzw. ogólnym rozbiciu i zniechęceniu, wzmacnia układ nerwowy i korzystnie oddziałuje na psychikę. Wchodzi w skład preparatów pobudzających apetyt. W kuchni używany do pasztetów, mięs, marcepanu, ciast i alkoholu. Jako środek leczniczy najskuteczniej działa podany w kawie.

Lidia Irla

MWMedia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy