Złe połączenie
Sprawdź, jakie pary produktów szkodzą zdrowiu.
Trudno wyobrazić sobie spotkania przy rodzinnym stole bez drożdżowego ciasta i herbaty z cytryną. Naszym faworytem wśród kanapkowych duetów jest twaróg z pomidorem. Ale czy to jest zdrowe? Sprawdźmy, czy te produkty spożywcze można ze sobą łączyć. Świeży ogórek, pomidor, biały ser, ryby morskie. Każdy z tych produktów z osobna to samo zdrowie, ale już niekoniecznie w połączeniu z innymi produktami.
Herbata z cytryną
Znajdujący się w liściach czarnej herbaty glin łączy się z sokiem z cytryny. W ten sposób po wypiciu herbaty z cytryną tworzy się toksyczny związek zwany cytrynianem glinu. Odkłada się on w mózgu i sprzyja rozwojowi różnych chorób m.in. Alzheimera.
Kawa i herbata z nabiałem
Zawarty w kawie i herbacie kwas szczawiowy łączy się z wapniem znajdującym się w twarożku, jogurcie i serze żółtym. W ten sposób tworzą się szczawiany, które odkładają się w postaci kamieni w drogach moczowych. Natomiast wapń nie może być wykorzystany przez organizm, gdyż zostaje związany.
Herbata z ciastem
Zawarte w herbacie garbniki ograniczają wchłanianie witaminy B1, która znajduje się w cieście drożdżowym, a witamina B1 korzystnie wpływa na układ nerwowy.
Warzywa kapustne z rybami
Ryby morskie jak i owoce morza są źródłem jodu. Nie należy łączyć ich z warzywami kapustnymi (m.in. kalafior, brokuł, kapusta, brukselka), ponieważ wiążą jod i uniemożliwiają jego wchłanianie.
Pomidor z ogórkiem
Świeży ogórek zawiera enzym, który niszczy zawartą w pomidorze witaminę C. To samo dzieje się w połączeniu ogórka z: papryką, cebulą, porem, cykorią, natką pietruszki, kapustą czy zieloną sałatą. Te połączenia są nie tyle szkodliwe co bezużyteczne
Olej z rybami
Korzystne działanie kwasów omega-3 mogą zaburzyć kwasy omega-6, których najwięcej znajduje się w oleju słonecznikowym i kukurydzianym. Kwasy omega-6 wprawdzie wzmacniają układ nerwowy, odżywiają skórę, włosy i paznokcie, jednak podczas smażenia mogą zredukować działanie ważnych kwasów omega-3.
Pomidor z twarogiem
Pomidor zawiera silne kwasy. Kiedy połączymy go z białym serem, to zawarty w nim wapń wejdzie w reakcję z tymi kwasami i wytworzą się nierozpuszczalne kryształki. Odkładają się one w stawach, blokując je a także wywołując ból podczas poruszania się.
Mięso z czerwonym winem
Zawarte w winie garbniki uniemożliwiają dobre wchłanianie żelaza, które znajduje się w mięsie, szczególnie w wieprzowinie, wołowinie, dziczyźnie czy wątróbce. Pamiętajmy też, że garbniki te znajdują się także w innych napojach m.in. w kawie i herbacie. Dlatego nie powinno się nimi popijać jedzenia.
Więcej porad: