Reklama

Zwykłe znamię czy czerniak?

​Regularne oglądanie własnego ciała powinno stać się nawykiem. Czerniak to jedyny nowotwór, który można zauważyć.

Najczęściej pojawia się na skórze, ale może też wystąpić w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. Dlatego należy obserwować każdą zmianę na ciele, zwłaszcza taką, której wcześniej nie było. Biorąc ją pod lupę, trzeba kierować się zasadą 5 kryteriów. 

ABCDE czerniaka

A - asymetria, np. znamię wylewające się na jedną stronę, mające zgrubienia. Dla ułatwienia możesz je podzielić na dwie połówki. Pasują do siebie? Zwykłe znamiona są symetryczne, czerniak - nie. 

B - brzegi nieregularne, nierównomierne, mające zgrubienia. Zwykłe zmiany są owalne lub okrągłe. Ponadto, gdy trudno określić granicę między znamieniem a zdrową tkanką, to też powinno cię zaniepokoić. 

Reklama

C - czerwony lub czarny i niejednolity kolor. Czasem w obrębie jednej zmiany może występować parę kolorów, a granice ich przejścia są nieregularne. Prawidłowe znamiona zwykle są jednokolorowe.

D - duży rozmiar, wielkość zmiany: powyżej 0,5 cm. Takie znamię trzeba mieć na oku. 

E - ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu. Gdy widzisz, że pieprzyk się powiększa lub uwypukla, zgłoś się do lekarza. To samo dotyczy sytuacji, kiedy obejrzysz znamiona i choć jeden punkt będzie miał do nich zastosowanie. Wtedy koniecznie zgłoś się do lekarza, najpierw rodzinnego, który wypisze skierowanie do dermatologa. 

Niezależnie od samobadania, każdy z nas raz w roku powinien zgłosić się na kontrolną wizytę do dermatologa, najlepiej przed lub po urlopie.
Zobacz także:

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy