Zwyrodnienie kolana

Inaczej – gonartroza. Początkowo nie daje objawów, lecz w miarę jak postępuje, ogranicza ruchomość stawu kolanowego. To może skutkować nawet inwalidztwem.

Nie da się wyleczyć gonartrozy. Można tylko łagodzić objawy przez zmniejszenie bólu, zwiększenie zakresu ruchów i hamowanie rozwoju choroby
Nie da się wyleczyć gonartrozy. Można tylko łagodzić objawy przez zmniejszenie bólu, zwiększenie zakresu ruchów i hamowanie rozwoju choroby123RF/PICSEL

Co warto wiedzieć?

Na wystąpienie gonartrozy mają wpływ wady postawy i wrodzone lub nabyte zniekształcenia kończyn dolnych (kolana koślawe oraz szpotawe), które powodują nierównomierne obciążenia stawów.

W przypadkach, gdy zwyrodnienie uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, przeprowadza się artroskopię polegającą na usunięciu oderwanych fragmentów chrząstki i na wykonaniu małych odwiertów, aby uwolnić krew szpikową. 

Jeśli zawiedzie terapia farmakologiczna oraz operacja, można przeprowadzić zastąpienie stawu kolanowego endoprotezą (tzw. alloplastykę).

Do regeneracji stawu możliwe jest wykorzystanie osocza bogatopłytkowego lub komórek macierzystych.

Co zrobić, aby zmniejszyć ból?

Zimne okłady, najlepiej za pomocą lodu. Przynoszą ulgę w przypadku bólu, obrzęku i zwiększonej ciepłoty stawu kolanowego. 

Gdy pojawi się opuchlizna, zaleca się przeprowadzenie zabiegu odciągnięcia płynu z kolana (tzw. punkcji). W przypadku ostrej fazy choroby - podawanie glikokortykosteroidów lub kwasu hialuronowego bezpośrednio w zastrzyku do stawu kolanowego.

Zadbać o właściwą masę ciała i niedopuścić do nadwagi, ponieważ wpływa na przeciążenie stawów w kolanach. 

Rehabilitację, która złagodzi ból i stan zapalny. Polecane są laseroterapia, krioterapia, elektroterapia oraz magnetoterapia, wspomagane ćwiczeniami ustalanymi przez rehabilitanta lub fizjoterapeutę. Pomocny jest też kinesiotaping (nalepianie plastrów).

Stosować masaż leczniczy, który sprzyja rozluźnieniu mięśni i zmniejsza ból.

Zobacz także:

Basia Kurdej-Szatan o walce z hejtemStyl.pl
Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas