Reklama

Żylaki kończyn dolnych

To efekt zbyt dużego ciśnienia w żyłach, które prowadzi do uszkodzenia zastawek i zastoju krwi.

Pierwszym niepokojącym objawem jest powtarzające się uczucie ciężkości w nogach, które zwykle pojawia się wieczorem.

Wokół kostek i w obrębie łydek tworzą się obrzęki. Czasami widnieją na nich pajączki, krostki, plamki, stwardnienia. Dopiero oznaką mocno zaawansowanej choroby są wystające ponad skórę nabrzmiałe żyły. Niestety, jest to schorzenie postępujące. Zaniedbane może prowadzić do zagrażającej życiu zakrzepicy czy owrzodzenia żył.

Dlatego, gdy tylko zauważysz niepokojące symptomy, idź do specjalisty zajmującego się leczeniem zmian w naczyniach krwionośnych. On zleci badanie USG metodą Dopplera pozwalające na dokładne wykrycie miejsc, w których są uszkodzone zastawki.

Reklama

Oprócz pomocy medycznej, w terapii niewydolności żylnej możesz wykorzystać naturalne sposoby, które łagodzą istniejące żylaki, a nawet uniemożliwiają powstawanie kolejnych.

Naturalne medykamenty

Kasztanowiec zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, obkurcza je i poprawia ich giętkość. Co dzień pij szklankę wywaru z kwiatów i kory - półtorej łyżki suszu zalej zimną wodą i gotuj na małym ogniu przez kwadrans. Przecedź i spożyj, najlepiej godzinę po obiedzie. Możesz użyć wyciągu z kasztanowca (do nabycia w aptece) - 1 łyżkę rozpuść w szklance ciepłej wody.

Arnika uszczelnia i wzmacnia tkanki naczyń krwionośnych. Sięgaj po nią raz na dobę. Łyżeczkę suszu zalej szklanką wrzątku i odstaw na kwadrans do zaparzenia. Sącz małymi łykami.

Surowy czosnek, spożywany regularnie, zapobiega stanom zapalnym, uelastycznia naczynia i reguluje ciśnienie. Jedz go co najmniej 4 razy w tygodniu.

Dzika róża czyni mocniejszymi kruche ścianki żył i tętnic. Zapobiega ich pękaniu, rozciąganiu, spowalnia procesy miażdżycowe. Codziennie sięgaj po łyżkę konfitury różanej.

Sok z kapusty wzmacnia i ujędrnia naczynia krwionośne. Wyciśnij 3/4 szklanki soku ze świeżych liści i pij raz na dobę przez 6-8 tygodni. Zrób miesiąc przerwy i powtórz kurację.

Oliwa z oliwek ma silne właściwości przeciwzapalne, dodaje sprężystości naczyniom, leczy istniejące żylaki i zapobiega nowym. Co dzień zjadaj 2 łyżki dobrej oliwy, najlepiej z pierwszego tłoczenia. Możesz ją też 2 razy dziennie wcierać w chore miejsce.

Wprowadź zdrowe nawyki

Jedz warzywa i owoce - zawierają antyoksydanty i flawonoidy oraz witaminę E, które wzmacniają żyły i poprawiają obieg krwi. Rób co dzień przez 2-4 minuty naprzemienny prysznic - raz ciepły, raz zimny. Uelastycznisz naczynia i usprawnisz krążenie.

Unikaj noszenia butów na wysokich obcasach - prowadzą do nieprawidłowych napięć mięśni i zaburzają przepływ krwi. Gimnastykuj się co najmniej 5 minut dziennie, a żyły będą sprawnie funkcjonowały.

Zapobiegaj stanom zapalnym w stawach kolanowych - sprzyjają powstawaniu torbieli utrudniających odpływ krwi z kończyn. Zrezygnuj z obcisłych spodni, skarpet ze ściągaczami. Zaopatrz się w rajstopy antyżylakowe.

Możesz sama zrobić krem  przeciw żylakom. Zmieszaj 2 starte marchewki z galaretką z 4 liści aloesu i 1/2 szkl. octu jabłkowego. Wmasowuj przez 3 minuty w podudzia i stopy. Zostaw na 30 minut (możesz owinąć gazą), potem spłucz.  Powtarzaj zabieg co wieczór przez 14 dni.

Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama