Reklama

Reklama

Kłopotliwe ósemki

Zęby mądrości zazwyczaj wyrastają między 16. a 23. rokiem życia, ale mogą pojawić się później lub wcale. Od początku przysparzają problemów.

Już samo wyrzynanie się ósemek prawie nigdy nie przebiega prawidłowo. Zazwyczaj jest to spowodowane tym, że nie ma już na nie miejsca. Wyrastają wtedy poza łukiem, co może powodować ucisk i stłaczanie sąsiednich zębów, a w efekcie stany zapalne, bóle migrenowe lub torbiele.

Sieją spustoszenie

Zęby mądrości mają spełniać taką samą funkcję jak pozostałe zęby trzonowe, czyli przeżuwać i rozdrabniać pokarm. Jednak zazwyczaj, z powodu złego ustawienia, pozostają bezużyteczne.

Co więcej, mogą zrobić niemałe spustoszenie w jamie ustnej. - Ryzyko wystąpienia próchnicy w tych zębach i pojawienia się stanów zapalnych jest duże - mówi dr Roman Borczyk z katowickiej Kliniki Implantologii.

Położenie ósemek uniemożliwia dokładne oczyszczanie, stąd zęby te szybciej ulegają bakteriom. Próchnica w ósemkach może zaś przenosić się na zdrowe siódemki. Zęby mądrości są często przyczyną pojawienia się stanów zapalnych, szczękościsku i obrzęku.

Do wyrwania

Stomatolodzy zalecają usuwanie ósemek nawet, jeśli nie powodują one problemów. Najlepiej zrobić to pomiędzy 14. a 22. rokiem życia, zabieg chirurgiczny jest wtedy łatwiejszy do wykonania.

Reklama

Na liście krajów z największą liczbą ósemek i tak przodujemy! W większości krajów Unii Europejskiej (także u nas), ósemki są usuwane na zlecenie kas chorych, a więc bezpłatnie. Standardowo wszystkie zęby mądrości, które nie wyrosły prawidłowo do 16-18 roku życia, są w krajach UE usuwane.

Tuż po usunięciu zębów mądrości:

• Nie wolno jeść produktów twardych, wymagających żucia. Wskazane są tylko potrawy półpłynne (np. kasza manna, purée).

• Trzeba wykluczyć napoje z kofeiną i alkohol.

• Przez dobę nie powinno się palić papierosów.

• Miejsce po zębie należy chłodzić, np. przykładając zimny kompres do policzka lub ssać kostki lodu.

• Należy powstrzymać się od oczyszczania nosa (zwiększenie ciśnienia w jamie ustnej może spowodować nadmierne krwawienie).

Tele Tydzień 8/2011

Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: ząb | piękno | zdrowie | dentysta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje