Reklama

Postaw na zdrowie w nowym roku

Prawie połowa Polaków, jak wynika z badań CBOS, przyznaje, że wita Nowy Rok z określonymi postanowieniami. Najczęściej obiecujemy sobie rzucenie palenia i rozpoczęcie diety.

Warto, by na tej liście znalazły się też inne postanowienia, które będą długotrwałą inwestycją w zdrowie i pomogą cieszyć się dobrym samopoczuciem przez lata.

Mierz siły na zamiary.

Byś mogła dotrzymać noworocznych postanowień, dostosuj je do swoich możliwości. Nie zakładaj, że natychmiast skończysz z papierosami. Łatwiej pokonasz nałóg, jeśli będziesz stopniowo ograniczać liczbę wypalanych papierosów. Wytycz sobie realne cele i ciesz się drobnymi, codziennymi sukcesami.

Zaplanuj kilka wizyt u lekarza.

Internistę poproś o skierowanie na badania krwi i moczu. Nalegaj na zrobienie lipidiogramu, czyli oznaczenie frakcji LDL i HDL cholesterolu. Jeśli palisz, zrób prześwietlenie płuc i badanie spirometryczne. Raz w roku wybierz się do dentysty, by skontrolował zęby, usunął nalot i kamień. Jeśli niektórych już nie masz, zrób uzupełnienia. Inaczej pozostałe zęby rozchwieją się i zaczną wysuwać się z dziąseł.

Reklama

Wybierz się do ginekologa. Powinien skierować cię na cytologię i USG narządów rodnych. Zbadaj piersi w październiku. To miesiąc walki z rakiem piersi, dlatego wiele gabinetów oferuje diagnostykę ze zniżką lub nawet za darmo. Gdy masz mniej niż 40 lat, raz do roku rób badanie USG piersi, gdy jesteś po czterdziestce - mammografię. Poza tym naucz się sama je badać. I rób to raz w miesiącu.

Jeżeli masz wadę wzroku, zaplanuj też wizytę u okulisty.

Przekonaj się do sportu.

Regularny ruch to same korzyści. Obniża ciśnienie, pomaga uregulować stężenie cholesterolu, trójglicerydów i cukru we krwi. Poprawia ogólną kondycję całego organizmu, dotlenia mózg, sprzyja ładnej sylwetce. Zrób sobie prezent noworoczny i wykup karnet na basen lub fitness. Gdy zapłacisz za zajęcia i jeszcze umówisz się na nie z koleżanką, będziesz miała dodatkową motywację, by regularnie na nie uczęszczać.

Jeżeli długo nie uprawiałaś żadnego sportu i nie wiesz, jakie możliwości ma twój organizm, zacznij od prostej aktywności, takiej jak szybki spacer czy nordic walking. Na początek możesz też poświęcać choć 5 minut dziennie na gimnastykę: rozciąganie, kilka brzuszków. Gdy przywykniesz już do takiego wysiłku, wydłuż czas o kolejne 5 minut.

Ale najważniejsze jest to, by nie zrażać się, nawet jeśli nie udało ci się wykonać całego założonego planu.

Świat i Ludzie 52/2010

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy