Reklama

Reklama

Zapomnij o bezsennych nocach

Okłady, napoje i kąpiele a nawet zapachy przywołają sen.

Wiesz, że potrafią nieźle zatruć życie. Gdy długo nie mogłaś zmrużyć oczu, wciąż się budziłaś - taka noc daje się we znaki przez cały dzień. To naturalne, bowiem sen to czas, kiedy twój organizm wypoczywa. Nabiera sił do następnego dnia.

Po co nam ten sen? Regenerują się wówczas wszystkie tkanki, zwalnia serce, które ciężko pracowało przez cały dzień, uspokaja się oddech, odpoczywają oczy, nerki, kręgosłup, mięśnie i mózg. Gdy masz kłopoty ze snem, całe twoje ciało na tym cierpi. Od rana jesteś zmęczona, wszystko cię boli, masz kłopoty z pamięcią i koncentracją. Na szczęście natura może ci pomóc.

Reklama

Podajemy kilka znanych, wypróbowanych sposobów na dobry sen. Możesz np. przygotować sobie "ziołową poduszkę". Do jaśka dorzuć kwiaty lawendy, liście melisy oraz szyszki chmielu. Zioła te uspokajają, wyciszają i przynoszą sen.

Mleko i cebula

Doskonałym lekiem na bezsenność jest gorące mleko z cebulą. Obraną cebulę włóż do garnuszka z mlekiem. Gotuj na wolnym ogniu przez 15 minut. Gdy cebula będzie już miękka, wyjmij ją i wypij gorące mleko.

Sok jabłkowy

Ma właściwości uspokajające, ponieważ sprawia, że poziom glukozy we krwi nie zmniejsza się zbyt szybko (często powodem przebudzenia jest właśnie nagły spadek glukozy). Wypij przed snem szklankę soku jabłkowego.

Kapusta

Zrób z niej okład. Oderwij świeże liście kapusty, wytnij zgrubienia. Resztę liścia delikatnie rozbij (tak, by puścił sok) i połóż bezpośrednio na kark oraz stopy. Następnie obmyj i osusz oba miejsca. Na stopy możesz dodatkowo założyć ciepłe i miłe w dotyku skarpety.

Napar z lipy

Do garnuszka wrzuć dwie garście suszonego kwiatu lipy i zalej litrem wrzątku. Odstaw pod przykryciem do zaparzenia, a po kwadransie przecedź i wlej do wanny z ciepłą wodą. Zanurz się w takiej lipowej kąpieli na kwadrans.

Świat i Ludzie 2/2012


Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: bezsenność | zioła | lawenda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy