Polski dom wśród najpiękniejszych na świecie. Zachwycający!

Lista polskich budynków opatrzonych tytułem "najpiękniejszy na świecie" systematycznie się wydłuża. Tym razem trafił na nią From the Garden House - jednorodzinny dom, zaprojektowany w pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego. Budynek zwyciężył w konkursie na najpiękniejszą realizację 2021 roku, ogłoszonym przez prestiżowy magazyn „Archello”. Niezwykły projekt doczekał realizacji w województwie dolnośląskim, ale właściciele, w trosce o swoją prywatność, nie chcą zdradzać dokładnego adresu.

Nagroda Archello Best of 2021 to kolejne wyróżnienie dla realizacji KWK Promes
Nagroda Archello Best of 2021 to kolejne wyróżnienie dla realizacji KWK Promes@KWK PromesFacebook

Zwykle proces projektowania jednorodzinnego domu zaczyna się od obiektu. Analizuje się potrzeby i gusta mieszkańców, budżet inwestycji, rozmiar działki i wygląd otoczenia. Tworzy się projekt, następnie wciela koncepcję w życie. Na działce wyrastają mury, a kiedy udaje się już przykryć je dachem, przychodzi czas na wykończenie i wyposażenie wnętrza.

Następnie wprowadzają się mieszkańcy. Z okien nowego domu patrzą na ogród. Często jest to niewesoły widok - działka, do niedawna będąca placem budowy, nie przypomina wymarzonej przestrzeni do rekreacji. Bywa, że nie przypomina jej bardzo długo - brakuje czasu, pomysłu, pieniędzy, a potem już człowiek jakoś przestaje te niedostatki zauważać. Po prostu się przyzwyczaja.

From the Garden House: Od ogrodu do domu

W przypadku From the Garden House było jednak inaczej. I to zupełnie, bo w tym założeniu to ogród powstał wcześniej niż budynek. Przyszli właściciele domu pojawili się w KWK Promes z gotowym projektem ogrodu, będącym już na zaawansowanym etapie realizacji i poprosili, by wkomponować w niego budynek mieszkalny.

"Choć wydawało się to szaleństwem, podjęliśmy się tego wyzwania. Zaczęliśmy projektować" - cytuje Roberta Koniecznego "Gazeta Wrocławska". "Będąc tam na miejscu zobaczyłem miękko poprowadzoną drogę prowadzącą do domu. To mnie zainspirowało. Pociągnąłem kilka kresek więcej. Ta miękka droga zamieniła się w parter tego budynku, który tak się miękko kształtuje. Fajnie, że się tak miękko kształtuje, bo wydziela poszczególne strefy - dojazd, nisze na tarasy i pół atrium do którego wchodzi zieleń. Na to wszystko położona jest czysta, kubiczna biała forma z piętrem sypialni i znajdująca się tam galerią sztuki. Właścicielom zależało na tym, żeby ten dom był najprostszy i uspokajał chaos przestrzenny panujący wokół".

Mimo, że o wiele łatwiejszym rozwiązaniem byłoby usunięcie roślin i posadzenie ich na nowo po zakończeniu budowy, KWK Promes nie zdecydowała się na to rozwiązanie z dwóch powodów. Pierwszym była ekologia - jeśli można uniknąć niszczenia roślin, należy to robić. Drugim estetyka - rośliny rosną o wiele dłużej niż trwa budowa domu, mieszkańcy musieliby więc czekać długie lata nim ogród osiągnąłby wymarzoną przez nich formę.

Szacunek dla przyrody w tym projekcie realizuje się również na inne sposoby - From the Garden House harmonijnie wtapia się w otoczenie, zdając się być integralną częścią krajobrazu, a funkcjonujący w nim system zasilania i ogrzewania oparty jest na odnawialnych źródłach energii.

Nietypowa natura, czyli architektura Roberta Koniecznego

From the Garden House to projekt, który łączy dwie cechy charakterystyczne dla prac Roberta Koniecznego. Pierwszą z nich jest umiejętność realizacji nietypowych projektów, wobec których stawiane są wymagania znacznie odbiegające od tych standardowych. Drugą zaś - zdolność do wpisywania owych realizacji w przestrzeń w taki sposób, że zdają się one być naturalnymi elementami krajobrazu. Tworzone przez niego bryły wynurzają się z ziemi (Dom Aatrialny), chowają pod nią (Dom Ukryty), otwierają na promienie słoneczne (Dom Otwarty) lub wręcz przeciwnie - gdy zachodzi potrzeba, szczelnie zamykają swe wnętrze, niczym żywe stworzenie chroniące się w skorupie w obliczu niebezpieczeństwa (Dom bezpieczny).

Splot tych dwóch elementów nie raz został doceniony przez polskich i zagranicznych krytyków architektury. Robert Konieczny był wielokrotnie nominowany do nagrody Miesa van der Rohe, w 2011 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury, w 2016 roku jego Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie otrzymało tytuł The World Building of the Year World Architecture Festival 2016 oraz m.in. nagrodę European Prize for Urban Public Space, w 2017 stworzona przez niego Arka, została  uznana Najlepszym Domem w ogólnoświatowym konkursie Wallpaper Design Awards. To tylko kilka z bardzo długiej listy wyróżnień.

From the Garden House wyróżniony przez Archello - kolejny polski sukces

Teraz owa lista wydłużyła się o kolejną pozycję - jest nią wyróżnienie w konkursie Archello Best of 2021, czyli przeglądzie najpiękniejszych budynków z całego świata, organizowanym przez prestiżowy magazyn Archello.

"Mając za punkt wyjścia ogród, stworzyliśmy rodzaj architektury tła, która funkcjonuje w pełnej symbiozie z naturą, stając się częścią ekosystemu. Dom splata się z zielenią, wykorzystuje energię z otoczenia i jej odnawialnych źródeł, ale także oddaje ją środowisku. Architektura żyje w pełnej zgodzie z naturą" - cytuje Archello twórców From the Garden House.

From the Garden House znajduje się na terenie województwa dolnośląskiego. Jego dokładny adres nie jest znany - właścicielom zależało na tym, by ich niezwykły dom pozostał prywatną przestrzenią.

Warto dodać, że From the Garden House to kolejny budynek mieszkalny z Polski, który w ostatnich miesiącach zyskał doceniony w międzynarodowym konkursie. We wrześniu Małopolska Chata Podcieniowa (BXB Studio Bogusław Barnaś) zwyciężyła w konkursie Global Architecture & Design Awards 2021, w grudniu zaś Villa Reden w Chorzowie (Franta Group) otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie Eurasian Prize, będącym przeglądem najbardziej interesujących europejskich i azjatyckich projektów.

Wszystkie trzy realizacje różnią się kubaturą, kształtem i zakresem inspiracji. Łączy je jednak stosunek do otoczenia  - świadomy, pełen szacunku,  przyznający pierwszeństwo naturze i tradycji. Taki, jaki powinien cechować architekturę przyszłości.

"Demakijaż Hollywood": Yola Czaderska-Hayek o swoim legendarnym domuPolsat Cafe