Otwórz się na kulturę podczas Dni Otwartych

Artykuł sponsorowany

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to wydarzenie, dzięki któremu możemy przekonać się, jak bardzo zmienia się nasz kraj dzięki unijnym środkom, służącym realizacji wspólnych celów Unii Europejskiej. Fundusze unijne dają Polsce możliwość rozwijania się w sposób zrównoważony i równomierny, czyli tak, by z owoców wzrostu korzystali wszyscy mieszkańcy Polski – ci obecni jak również przyszłe pokolenia. Finał jubileuszowej, dziesiątej już, edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich odbędzie się w dniach od 12 do 14 maja. Na stronie www.dniotwarte.eu znajdziecie opisy planowanych atrakcji, w tym organizowanych w całej Polsce wydarzeń stacjonarnych. Gospodarzami wielu z nich są instytucje kultury, które powstały lub nabrały nowego kształtu, dzięki programowi Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Jeśli chcecie na własne oczy przekonać się, jak Fundusze Europejskie wpłynęły na rozwój kultury i oferty kulturalnej w Polsce, podpowiadamy, w których wydarzeniach podczas Dni Otwartych szczególnie warto wziąć udział.

article cover
materiały promocyjne

Podróż do "Ziemi obiecanej"

Na dobry początek warto odwiedzić Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, aby odkryć historię miasta, które dla wielu było "Ziemią obiecaną". Już w najbliższy piątek 12 maja możecie zobaczyć, jak wyglądał rozwój Łodzi i jak powstawały wielkie fortuny przemysłowców. Poznacie też drugą stronę miasta, zaglądając do wnętrz ubogich mieszkań rodzin robotniczych. Dowiecie się, jaka moda panowała wśród ówczesnych łodzian i posłuchacie dźwięków krosien oraz maszyn włókienniczych. Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi było możliwe m.in. dzięki Funduszom Europejskim. Z programu Infrastruktura i Środowisko odnowiono zabytkowy budynek Białej Fabryki Ludwika Geyera, w którym mieści się muzeum.  Obiekt zyskał również nowoczesne wyposażenie i dodatkową przestrzeń, w której można podziwiać eksponaty.

materiały promocyjne

O Funduszach śpiewająco

Tak jak Łódź była w XIX wieku "Ziemią obiecaną" dla pionierów przedsiębiorczości, tak w XX wieku Opole było miejscem, w którym o sukcesie marzył niejeden artysta. Wiele karier scenicznych rozpoczęło się od kultowego już festiwalu, odbywającego się w tym mieście. Przez dziesięciolecia wydarzenie pokazywało również, jak zmieniała się polska piosenka. Dzięki Funduszom Europejskim muzyczne dziedzictwo Opola wzbogaciło się o nową ofertę Muzeum Polskiej Piosenki, które poza stworzeniem stałej wystawy organizuje nowoczesne lekcje muzealne oraz sesje nagraniowe w edukacyjnym studiu nagrań. Fundusze Europejskie umożliwiły też przebudowę Sali Klubowej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki oraz zakup sprzętu nagłośnieniowego. Jeśli chcecie zobaczyć efekty tych prac na żywo, a także udać się w muzyczną podróż przez sześćdziesiąt lat historii Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki, koniecznie odwiedźcie Muzeum Polskiej Piosenki. 12 maja będzie organizowane bezpłatne oprowadzanie kuratorskie po wystawie "60 x "Opole". Festiwal legenda".

materiały promocyjne

Kulturalny spacer po stolicach

Opole śmiało można nazwać stolicą polskiej piosenki, ale co w trakcie Dni Otwartych oferują nasze inne stolice? Jeśli 13 maja zawitacie do Krakowa, możecie skorzystać z propozycji Muzeum Lotnictwa Polskiego, które w godzinach 10:00-12:00 na hasło "Fundusze Europejskie" oferuje bilet wstępu z 50% zniżką. Gorąco zachęcamy do odwiedzin zwłaszcza osoby interesujące się lotnictwem. Muzeum ma w swoich zasobach ponad 250 samolotów, szybowców i śmigłowców oraz ponad 140 silników lotniczych. To jednak nie wszystko - wśród eksponatów zobaczycie również uzbrojenie lotnicze, przyrządy pokładowe, mundury i odznaczenia. Kupując tego dnia bilet do muzeum, możemy też wziąć udział w zwiedzaniu obiektów z przewodnikiem, które zaplanowane jest na godzinę 11:00.
Nie będzie zapewne zaskoczeniem, że Muzeum Lotnictwa Polskiego również skorzystało z szansy, jaką oferują Fundusze Europejskie. Dzięki Programowi Infrastruktura i Środowisko, m.in. odnowiono stare obiekty powojskowe, które stały się atrakcyjną przestrzenią do organizacji wydarzeń kulturalnych. Zakupione wyposażenie multimedialne i muzealne tchnęło też w zabytkowe budynki ducha nowoczesności. Opracowano również innowacyjny program kulturalno-edukacyjny w ramach nowej wystawy głównej "Skrzydła i Ludzie XX wieku".

Atrakcje w ramach DOFE oferuje także nasza obecna stolica. W dniach 13-14 maja odwiedźcie koniecznie stołeczny Rynek Starego Miasta i Muzeum Warszawy. Pozyskując unijne pieniądze z programu Infrastruktura i Środowisko, Miasto Stołeczne stworzyło nową ofertę kulturalną muzeum. Kupiono sprzęt i wyposażenie oraz dostosowano wystawy do potrzeb osób o różnych rodzajach niepełnosprawności. W ten sposób pojawiły się m.in. instalacje z opisem w języku Braille’a i druki z uproszczonym tekstem oraz system audioprzewodników. Z okazji Dni Otwartych odwiedzający Muzeum będą mieli okazję zobaczyć aż siedem pięter zabytkowych kamienic, gdzie znajduje się główna wystawa, a także dwie wystawy czasowe. Dodatkowo, będzie można wejść na taras widokowy, z którego rozciąga się piękny widok na warszawską Starówkę.

Podziemiami przez obrazy historii

Kto skończy napawać się panoramicznymi widokami, niech koniecznie zajrzy również do podziemi, tym razem jednak w Rzeszowie. To właśnie tam, dzięki wsparciu z Programu Infrastruktura i Środowisko, zakupiono sprzęt i wyposażenie, dzięki któremu Rzeszowskie Piwnice przeistoczyły się w interaktywną instytucję kultury łączącą elementy historyczne z nowoczesnymi technologiami i metodami przedstawiania bogatej historii Rzeszowa. W ramach Dni Otwartych, w dniach 12-14 maja, będzie można korzystać z samodzielnego zwiedzania Piwnic ścieżką "Obrazy historii", która za pomocą multimediów pokazuje historię miasta. W kinie Rzeszowskich Piwnic będą organizowane bezpłatne pokazy filmu multisensorycznego, a ze Skweru Kultury codzienne bezpłatne spacery śladami dawnego Rzeszowa.

Na koniec Dni Otwartych prawdziwa gratka dla miłośników militariów i nie tylko. Muzeum Twierdzy Toruń zaprasza 14 maja na zwiedzanie wystawy pokazującej, jak zmieniały się toruńskie fortyfikacje od XIII w. do końca II wojny światowej. Z okazji DOFE zwiedzanie i oprowadzanie z przewodnikiem dostępne jest w cenie biletu ulgowego. Warto wiedzieć, że Muzeum powstało dzięki unijnemu dofinansowaniu z programu Infrastruktura i Środowisko. Oprócz remontu starych Koszar Bramy Chełmińskiej, w których mieści się placówka, zakupiono wyposażenie, niezbędne sprzęty i programy multimedialne, a także przygotowano samą ekspozycję.

Nie tylko drogi i koleje

Jeśli do tej pory program Infrastruktura i Środowisko kojarzył Wam się głównie z nowymi drogami, liniami kolejowymi czy zakupionymi niskoemisyjnymi autobusami, to wydarzenia podczas DOFE otworzą przed Wami pełen wachlarz wykorzystania europejskiego wsparcia. Dzięki niemu od lat poprawia się bowiem w Polsce również dostęp do kultury, a wiele jej zasobów jest skutecznie ratowanych przed niszczącym upływem czasu. W trakcie realizacji programu wsparciem objęto prawie pół tysiąca obiektów kultury i prawie tyle samo zabytków. Na tym jednak zmiany się nie kończą, bo następca programu Infrastruktura i Środowisko stawia na realizację kolejnych projektów, które pozwolą nam aktywnie uczestniczyć w kulturze oraz dbać o atrakcyjność turystyczną zabytków. Jeśli chcecie być na bieżąco z informacjami o nowych środkach i zasadach realizacji projektów z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027, koniecznie odwiedźcie stronę internetową www.feniks.gov.pl, na której znajdziecie m.in. pierwszy numer miesięcznika "Rozejrzyj się!". Dowiecie się z niego, jak Fundusze Europejskie zmieniają Wasze bliższe i dalsze otoczenie.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas