Reklama

Awokado - bogate nie tylko w smak

​Spożywamy je na surowo, chociaż można je także zapiekać. To jeden z najzdrowszych owoców, dostępny przez cały rok. Jego inna nazwa to smaczliwka.

Jest niesłychanie popularne. Do tego stopnia, że na świecie powstają bary i restauracje serwujące awokado na sto sposobów. 

Takie wymagania 

Dojrzałe, czyli takie, którego miąższ przez skórkę delikatnie ugina się pod palcami, a po wydrążeniu ma konsystencję masła, można przechowywać w lodówce do 5 dni. Ponieważ prawie zaraz po przekrojeniu zaczyna ciemnieć, skrop je sokiem z limonki. Połówka awokado nie ściemnieje tak szybko, jeśli nie usuniesz pestki i owiniesz je w folię.

Wiele zalet 

Rosnące na wiecznie zielonym drzewie awokado działa odmładzająco, obniża poziom cholesterolu, zapobiega zmianom nowotworowym. Reguluje rytm serca i, mimo dużej zawartości kalorii, stosowane jest w dietach odchudzających.

Reklama

Ze względu na zawartość dobrych tłuszczów zmusza metabolizm do znacznie szybszej pracy, co powoduje większą utratę kalorii. Duża zawartość witamin z grupy B i potasu korzystnie wpływa na układ nerwowy. Owoc ten dostarcza też kwas foliowy, przeciwdziałający powstawaniu wad rozwojowych płodu, dlatego też jego spożywanie jest szczególnie polecane kobietom w ciąży.

Z kim do pary 

Chociaż awokado nie ma wyrazistego smaku, świetnie komponuje się z jajkami, owocami morza, cytrusami, czerwoną cebulą, wędzonymi rybami, pomidorami i sosem winegret. Jest jednym z najpopularniejszych składników koktajlowych przystawek. Zmiksowane z sokiem z cytryny, solą, pieprzem, drobno posiekaną cebulką i oliwą z oliwek daje pyszne w smaku guacamole.

Cenna pestka

Doceń pestkę awokado. Ponieważ jest duża i twarda, zwykle jest wyrzucana. Tymczasem zawiera ona wiele cennych substancji przeciwutleniających, zwalczających wolne rodniki. Jest również dobrym źródłem błonnika. W krajach, gdzie rośnie awokado, jego pestkę stosuje się jako środek na wiele dolegliwości układu pokarmowego. Susz ją przez 2-3 dni na słońcu, a następnie rozbij tłuczkiem i zmiażdż w moździerzu na pył. W takiej postaci jest nieco gorzka w smaku, ale stanowi świetny dodatek do soków z warzyw i owoców. 
Zobacz także:




Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy