Jak urządzić dom lub mieszkanie – porady praktyczne w 6 krokach

Nie ma jak w domu? Oczywiście – pod warunkiem, że czujemy się w nim dobrze i jest urządzony zgodnie z naszym charakterem i potrzebami. By nie skończyć z niewygodną kanapą, mało praktycznym stołem, niepasującym do niczego kredensem i pufami, których nie lubimy, warto poświęć trochę czasu na przemyślenie, co i gdzie kupić. Zacisze domowe musi być miejscem, w którym czujemy się naprawdę dobrze. Jak tego dokonać?

Krok pierwszy: kreatywnie, ale i praktycznie

Czasem najlepiej pozwolić sobie na odrobinę kreatywnego szaleństwa. Niech każdy z domowników przygotuje swoją listę marzeń, na której znajdzie się wszystko, co przyjdzie Wam do głowy. Urządźcie burzę mózgów. Fotele z masażem, ogromne kanapy w gepardzie centki, stoły na dwadzieścia osób, wielkie pufy groszkowe, designerskie komódki, łóżka wodne, hamaki czy nawet huśtawki – wszystkie te meble można wziąć pod uwagę. Na początku nic nie skreślajcie. Może się okazać, że znajdzie się i miejsce i budżet na małą ekstrawagancję. Niestandardowe pomysły czy meble stylowe nadają mieszkaniu charakter, a przecież właśnie na tym nam zależy.  

Poza estetyką należy myśleć również o praktycznej stronie zakupionych mebli. Na początek zadajcie sobie pytania: Co będziecie robić w mieszkaniu? Jak często wykorzystujecie kuchnię i inne pomieszczenia? Jak będzie wyglądał zwykły dzień? Ilu jest mieszkańców i czy są wśród nich dzieci? Macie zwierzęta? Czy często będą wpadali goście? Warto na listę potencjalnych zakupów wpisać meble wielofunkcyjne, jak na przykład sofę, która po rozłożeniu może stać się łóżkiem dla nocującego gościa lub taboret, który może być siedziskiem albo poręcznym stolikiem. 

Krok drugi: znajdź swój styl

Przed wyprawą do sklepu warto zdecydować się na jakim stylu mebli nam zależy i który najlepiej współgra z naszym charakterem.  Wolicie meble nowoczesne czy klasyczne? Z przepychem czy raczej proste i praktyczne? Na tym etapie najlepszym wyjściem jest zaglądanie do wielu źródeł inspiracji. Pomocne okażą się gazety, książki, magazyny, programy telewizyjne, katalogi, ulotki, strony internetowe czy rozmowy ze znajomymi lub po prostu uważne obserwowanie wystroju w odwiedzanych mieszkaniach. Co najważniejsze – kupując meble nie należy kierować się tym co ludzie pomyślą i czy spodobają się znajomym.  Najważniejsze jest nasze dobre samopoczucie, dlatego też podstawą jest znalezienie stylu nie „na pokaz”, ale takiego, w którym czujemy się naprawdę dobrze – jesteśmy sobą. Wycinanie zdjęć z gazet, zaznaczanie ciekawych artykułów lub zapisywanie wszystkich pomysłów designerskich jest jak najbardziej wskazane. Dzięki temu z chaosu myśli i idei powoli wyłoni się spójna całość.  

Krok trzeci: Czas na wizytę w sklepie

Na początek idziemy do sklepu, ale jeszcze nie na zakupy.  Najlepiej wybrać kompleksowe centrum meblowe, w którym pod jednym dachem będzie można porównać meble różnych producentów i na spokojnie zastanowić się nad wyborem. Takie sklepy można znaleźć niemal w każdym dużym mieście, jednak nie w każdym z nich znajduje się równocześnie oferta firm polskich i zagranicznych. Na przykład w Warszawie meble można kupić w kilku centrach, warto jednak najpierw sprawdzić, które mają najbogatszą ofertę i najlepsze ceny.  

Pierwsza wyprawa do sklepu może też być wirtualna. Na przykład na stronie sklepu Mega Meble można, nie ruszając się z domu, przejrzeć ofertę wielu znanych marek i producentów. Wirtualna galeria umożliwia spacer pomiędzy meblami kuchennymi Rad-Pol,  zestawami wypoczynkowymi Eko Line, designerskimi krzesłami Verso, meblami tapicerowanymi Bizzarto, czy modnymi sypialniami ze Stolwitu.  Co ważne – na zakup nie można decydować się pod wpływem impulsu. Jeśli coś nam wpadnie w oko najlepiej poprosić o katalog, zrobić zdjęcie telefonem, dodać stronę do ulubionych, zastanowić się i dopiero wtedy pójść do sklepu. Zawsze dobrym krokiem jest rozmowa ze sprzedawcą lub konsultantem. Specjalista podpowie, które meble są najlepsze do danego mieszkania i zaprezentują ich funkcje. Podpowiedzą również, jakie są opcje wykończenia: kolory drewna, rodzaje nóżek, czy warianty tapicerki. Choć są to tylko detale, to jednak one decydują o charakterze wnętrza i pozwalają na personalizację naszego wyboru. Warto też oglądać katalogi –ekspozycja to przeważnie tylko ułamek tego, co jest w ofercie firmy.

 Krok czwarty: Wizualizacja

Po tak dokładnym rozpoznaniu oferty na pewno pojawi się lista ulubionych mebli. Warto przed zakupem zanotować ich wymiary i sprawdzić w domu, czy wszystko gra. Jeśli pojawiają się wątpliwości czy meble pasują do siebie i czy zmieszczą się w mieszkaniu, można zwrócić się z prośbą o wykonanie wizualizacji do architekta wnętrz. Nie jest to drogie rozwiązanie, ale na pewno bardzo przydatne.   

Klienci odwiedzający sklep czasem gubią się w bogatej ofercie, dlatego rada profesjonalisty, który zwróci im uwagę na najważniejsze aspekty, wskaże wady i zalety jakiegoś rozwiania, jest często bardzo pomocna. Czasem trudno wyobrazić sobie, jak meble będą wyglądały w domu. Wizualizacja to ułatwia”  – mówi Renata Jeziorkowska, architekt z firmy MP2 Dekor, współpracującej z centrum MegaMeble.  

Jeśli pojawią się jeszcze jakieś wątpliwości, na przykład którą kanapę wybrać, bo obie są równie ładne -  najlepiej spytać o rabaty. Może uda się  „złapać” jakąś dobrą okazję?

Krok piąty: czas na zakupy

Jeśli wszystko do siebie pasuje … czas na zakupy!  Bardzo ważna rada dla osób będących na tym etapie aranżowania wnętrza: nie wypełniaj swojego mieszkania od razu i nie kupuj nic na siłę.  Optymalnym wyborem jest na początek zakup rzeczy najpotrzebniejszych lub po prostu najbardziej upragnionych. Nie ma sensu zagracać mieszkania niepotrzebnymi przedmiotami.  Warto pamiętać, że na meble bardzo często trzeba poczekać – zwykle od dwóch do nawet sześciu tygodni.  Jeśli został nam tydzień do świąt i planujemy nowymi meblami zrobić wrażenie na teściach, którzy przyjeżdżają z wizytą, raczej się nam to nie uda. Przede wszystkim pośpiech będzie złym doradcą.

Krok szósty: rozkoszuj się swoim wnętrzem

Gdy meble są już zakupione możemy cieszyć się swoim pięknie urządzonym domem i od czasu do czasu wybrać się na zakupy po coś ekstra:  nowy stolik pod lampkę, pufę albo półeczkę.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas