Jak zweryfikować wynajętego sprzątacza?

Sprzątanie to czynność, za którą przepadają tylko nieliczni. Po pracy mało kto ma siłę i ochotę na odkurzenie podłogi lub starcie kurzu w całym mieszkaniu. Na kompleksowe porządki pozostaje jeszcze weekend, ale kiedy, jeśli nie w sobotę czy niedzielę realizować swoje hobby i pasje? W związku z tym warto rozważyć wynajęcie osoby, która zdejmie ten nieprzyjemny obowiązek z naszych barków. Tylko jak wybrać kogoś, z kogo usług będziemy naprawdę zadowoleni? Oto swoisty zbiór najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę wpuszczając sprzątacza do domu lub biura.

1. Weryfikacja

Kluczową kwestią przy wyborze sprzątacza jest jego dokładne zweryfikowanie. Ważne, aby osoba, która ma dla nas wykonać usługę, miała odpowiednie doświadczenie i mogła pochwalić się odpowiednimi referencjami poświadczającymi wcześniejsze zlecenia. W internecie, głównie na forach internetowych, znaleźć można wiele ofert, ale rzadko zdarza się, żeby osoby zamieszczały w nich więcej informacji na swój temat. Niektóre portale oferujące fachowe usługi sprzątania dysponują zarówno fotografiami, jak i rekomendacjami od innych klientów, którzy korzystali z usług sprzątaczy. Dzięki nim wiemy dokładnie kto do nas przyjdzie i jak postrzegana jest jakość pracy tej osoby.

2. Jakość

Jakość jest najważniejszym aspektem, który bierzemy pod uwagę zamawiając usługę. Inwestując swoje pieniądze każdy chce, aby podłoga była dokładnie umyta, dywan odkurzony z sierści i pyłu, a okna lśniące. O osobie sprzątającej świadczy również znajomość języków obcych, co jest ważne w przypadku osób z zagranicy, zainteresowanych zleceniem usługi.

3. Bezpieczeństwo

Umożliwiając sprzątanie obcej osobie powinniśmy mieć pewność, że z domu nie zginą żadne wartościowe rzeczy, a w biurze na przykład ważne dokumenty czy wartościowy sprzęt. Osoba wykonująca swoją pracę powinna być uczciwa i skupiona wyłącznie na wykonaniu swojego zadania. Sprawdzenie wiarygodności u danej osoby często jest praktycznie niemożliwe, dlatego też najbezpieczniej skorzystać z usług firmy, która taką rzetelną weryfikację zrobi za nas.

4. Punktualność

Czas to pieniądz, istotne więc, aby dokładnie zaplanować godziny wizyty sprzątacza. Należy ustalić zakres jego zadań, aby łatwiej oszacować czas potrzebny do przeprowadzenia sprzątania. Sprzątacz powinien przybyć na umówione miejsce punktualnie. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami ustalić ile czasu potrzeba na dany obowiązek, dobry fachowiec podpowie ile zajmuje zapastowanie podłogi, a ile dokładnie umycie okien.

5. Środki czystości

Przed zamówieniem sprzątania należy uzupełnić domową szafkę ze środkami czystości. Przydadzą się płyny do czyszczenia mebli, powierzchni kamiennych czy podłóg. Należy też mieć sprawnie działający odkurzacz, czy tak prozaiczne rzeczy jak miski, papierowe ręczniki czy mop. Profesjonalne firmy sprzątające oferują także opcję dowozu i wykorzystania własnych środków czystości u klienta.

6. Ubezpieczenie

Ubezpieczenie jest swoistym wentylem bezpieczeństwa, który mamy w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń. Część firm oferujących usługi u klienta dba o to, by w razie wypadku móc pokryć koszty ze środków zewnętrznych.

7. Łatwa płatność

Ciekawą możliwością wartą odnotowania jest uiszczenie opłaty po wykonaniu usługi w formie bezgotówkowej, polegającej na automatycznym pobraniu kwoty z karty. To szczególnie przydatne w momencie, gdy zapomnimy wypłacić gotówki z bankomatu.

Powyższe zestawienie powinno być pomocne w wyborze sprzątacza. Wiele osób nie decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu w obawie, że któryś z istotnych, powyższych punktów nie zostanie dopełniony. W Polsce rynek usług sprzątających jednak dynamicznie się rozwija i powoli dorasta do światowych standardów. Wystarczy dobrze poszukać i rozwiązanie naszych problemów z warstwami kurzu i brudu nasunie się samo.

Autorem komentarza jest Jakub Łączkowski, założyciel platformy Pozamiatane.pl.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas