Mieszkanie w stylu - współpraca z architektem

      W dobie szerokiego dostępu do różnorodnych rozwiązań budowlanych, bogactwa wyboru materiałów wykończeniowych, mebli i sprzętu, urządzanie życiowej przestrzeni nie jest prostym przedsięwzięciem. Obszerne asortymenty sklepowe, odważne propozycje magazynów wnętrzarskich oraz stale zmieniające się trendy, stają się narzędziami eksperymentów oraz pokusą do śmiałych rozwiązań. Niekiedy towarzyszący tym działaniom brak doświadczenia, wiedzy technicznej i szeroko pojętej wyobraźni, staje się powodem nieudanych i często kosztownych prób samodzielnego zrealizowania wizji wnętrza.

       Można temu zapobiec, podejmując współpracę z architektem wnętrz. Powierzając mu projekt i nadzór wykonawczy naszego wnętrza, otrzymamy w rezultacie funkcjonalne rozwiązania przestrzenne, zastosowane odpowiednio materiały wykończeniowe, spójną kompozycję kolorystyczną oraz dopełniające całość, meble i detale. Jednocześnie możemy oczekiwać zaangażowania specjalisty zarówno na etapie koncepcyjnym realizacji, jak również podczas poszukiwań i zakupów niezbędnych materiałów i przedmiotów, poprzez wykonawstwo, a kończąc na zaaranżowaniu efektu końcowego. Niezbędna jest przy tym, od samego początku współpracy, jasna deklaracja naszych potrzeb i oczekiwań. Wiąże się to często z zapoznaniem się projektanta z trybem życia klienta, jego zainteresowaniami, formą spędzania wolnego czasu i preferencjami estetycznymi. Każda decyzja projektowa powinna być wspólnie przemyślana i przeanalizowana, tak by finalny rezultat pracy był satysfakcjonujący przede wszystkim dla nas. Naszym zadaniem jest także wyrażanie wszelkich wątpliwości, w celu uzyskania informacji o zaletach i wadach poszczególnych propozycji i w ostatecznym rozrachunku, zastosowania idealnego dla nas rozwiązania.

Uzyskanie efektów przestrzennych i wizualnych, łączy się także z nakładem finansowym. Niezbędne jest określenie ilości środków pieniężnych, które chcemy przeznaczyć na projekt, a przede wszystkim na urządzenie wnętrza. Daje to architektowi obraz możliwości i ramy finansowe, w których może się poruszać, zarówno przy doborze materiałów, mebli i dodatków, jak również prac wykonawczych.

       Projektant, działający czynnie w swoim zawodzie, nabywa wiedzę o aktualnie obowiązujących stylach i tendencjach w urządzaniu przestrzeni życiowych, uczestniczy w targach i wystawach, zapoznaje się z szeroką ofertą producentów i rozeznaje się w asortymencie poszczególnych sklepów i hurtowni. Przygotowanie to często ułatwia podjęcie wielu decyzji przed i w trakcie realizacji wizji wnętrza. Za jego pomocą możemy szybciej dokonać wyboru estetyki, którą ma reprezentować wnętrze bądź wybrać odpowiednie dla nas elementy wyposażenia. Unikniemy jednocześnie błędów w rozwiązaniach funkcjonalnych czy na przykład niefortunnych zestawień kolorystycznych. Przy współpracy z architektem, możemy także przełamać utarte schematy i stereotypy, odnoszące się do rutynowego podejścia w urządzaniu wnętrz czy niekiedy niesłusznych opinii o konkretnych elementach wyposażenia.

Istotnym aspektem kooperacji ze specjalistą, jest możliwość skorzystania z jego sprawdzonych i poleconych fachowców. Wielu architektów dysponuje zespołem majstrów, z którym współpracuje i zna ich umiejętności oraz jakość wykonywanych prac. Projektant może również zarekomendować nam stolarza bądź firmę meblarską, z której usług już wcześniej korzystał. Taka dogodność stanowi duże ułatwienie w wyborze specjalistów spośród wielu, często dla nas aminowych, ofert na rynku.

       Obszar pracy architekta wnętrz jest dosyć szeroki. Nie jesteśmy jednak zobligowani do zaangażowania go we wszystkie etapy realizacji projektu. Możemy skorzystać z jego usług jedynie w zakresie wizualizacji koncepcji wnętrza, a dalsze prace koordynować we własnym zakresie. Należy jednak pamiętać, ażeby całe przedsięwzięcia stanowiło spójną kompozycję, trzeba zadbać o najdrobniejsze szczegóły, które decydują o ostatecznym obrazie przestrzeni, jego oryginalności i funkcjonalności. Jakość wykończenia, integralność wszystkich elementów oraz wyczucie w doborze detalu, definiuje i wieńczy wnętrzarskie dzieło. Zastosowanie odpowiedniego oświetlenia, tkanin, sprzętu i mebli, może nie tylko wydobyć walory naszego wnętrza, ale także zamarkować jego mankamenty i niedoskonałości. Jest to jednak trudne zadanie, wymagające dużego wyczucia i wyobraźni, którymi z pewnością dysponuje doświadczony projektant.

                                                                                                                 Katarzyna Karpińska

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas