Wiele osób popełnia ten błąd. To dlatego wrzosy marnieją i usychają
Wrzosy to wspaniała ozdoba balkonów, tarasów i mieszkań. Dlatego wiele osób decyduje się na nie. Jednak krzewinki te w doniczce są stosunkowo trudne w uprawie. Często zdarza się, że przez błędy podczas pielęgnacji kwiaty zamierają. Dzięki pewnym zabiegom można je jednak przywrócić do życia. Jak uratować uschnięty wrzos? Jak prawidłowo o niego dbać? Oto kilka podstawowych zasad uprawy wrzosów w doniczce.
Jak przedłużyć życie wrzosów?
Białe, fioletowe, niebieskie, różowe — jest wiele gatunków wrzosów, które zarówno pojedynczo, jak i w kolorowych kompozycjach wspaniale prezentują się na jesiennych balkonach, tarasach i werandach. Warto wiedzieć, jak przedłużyć życie wrzosów, aby przez dłuższy czas zdobiły nasze domy.
- Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie uprawiać krzewinek w ziemi, w której przyniesiemy je ze sklepu. Pierwszą naszą czynnością powinno być ich przesadzenie. Wrzosy lubią przepuszczalną, piaszczystą glebę, dlatego warto wymieszać ziemię z piaskiem, co zapewni odpowiedni drenaż podłoża dla krzewinki.
- Alternatywą jest zastosowanie doniczki z odpływem i umieszczenie na dni keramzytu bądź żwirku.
- Ważny jest też rozmiar pojemnika. Doniczki dla niewielkich krzewinek nie powinny mieć mniejszej średnicy niż 15 centymetrów.
Może cię zainteresować: Wrzosy w domu. Wielu wierzy, że przynoszą pecha
Jak podlewać wrzosy?
Jak przedłużyć życie wrzosów? Należy pamiętać, aby gleba była stale wilgotna, ale nie może być zbyt mokra. Zalanie korzeni może prowadzić do ich gnicia, a w konsekwencji doprowadzić roślinę do śmierci. Właśnie z tego względu ważne, jest, by zapewnić krzewinkom odpowiedni drenaż. Z drugiej jednak strony wrzosy muszą mieć glebę wilgotną, dlatego trzeba pamiętać o kontrolowaniu stanu podłoża. Warto też ułożyć kawałki kory na wierzchu donicy, dzięki czemu zabezpieczymy glebę przed nadmiernym parowaniem.
Jak przedłużyć życie wrzosów? Krzewinek nie można podlewać wodą bezpośrednio z kranu - co robi wiele osób, dlatego ich rośliny marnieją i usychają. Do nawadniania wrzosów należy używać odstanej wody.
Uprawa wrzosów w domu to jedno z najtrudniejszych zadań, aby zapewnić im odpowiednie warunki, trzeba pamiętać również o częstym wietrzeniu pomieszczenia. Co zrobić jeśli jednak już popełniliśmy błędy i roślina wydaje się sucha. Jak uratować uschnięty wrzos?
Może cię zainteresować: Wrzosy jesienią nigdy nie kwitły tak pięknie. Wystarczy dodać łyżkę tego produktu do wody
Jak uratować uschnięty wrzos?
Wrzosy stał się brązowo-szary, a jego kwiaty, choć jeszcze mają trochę barwy, garściami odpadają z gałązek? To znak, że krzewinka umiera. Jak uratować uschnięty wrzos? Częstym powodem, przez który wrzosy marnieją, jest woda. Jeśli roślina usycha to sygnał, że za rzadko ją podlewaliśmy. Samo zwiększenie częstotliwości nie pomoże jednak przywrócić bujność mizernej roślinie. Na początek należy ją skrócić do ⅓ wysokości i kilkakrotnie podlać mniejszymi dawkami wody, by gleba stała się wilgotna. Potem musimy obserwować krzewinkę — jeśli wrzosy wypuszczą nowe pędy, to znaczy, że jest jeszcze szansa, aby je odratować. Warto wówczas podać im nawóz, który wzmocni roślinę i pobudzi jej wzrost.
Czasem powodem zamieranie krzewinki nie jest ilość, ale jakość wody. Jak uratować uschnięty wrzos, kiedy nie toleruje wody z naszego kranu? Wrzosy preferują kwaśne podłoże, jeśli w naszej wodzie jest dużo wapnia, zmienia ona odczyn gleby na zasadowy. Dlatego, jeśli roślina źle reaguje na wodę z kranu, nawet po odstaniu, warto zakwasić ją przed podlewaniem — można to zrobić, wykorzystując specjalne nawozy.
Może cię zainteresować: Wrzosy na balkon i taras - kompozycje i wymagania