Reklama

Skrzydłokwiat nie kwitnie? Oto 3 najczęstsze powody

Skrzydłokwiat to modny i popularny kwiat doniczkowy. Jest łatwy w uprawie, oczyszcza powietrze i jest piękną ozdobą domu czy mieszkania. Zdarza się jednak i tak, że roślina nie kwitnie. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że powody mogą być naprawdę błahe.

  • Skrzydłokwiat cieszy się sporą popularnością. Oczyszcza powietrze, jest prosty w uprawie i w przestrzeni mieszkania czy domu prezentuje się niezwykle elegancko
  • To roślina doniczkowa, która kwitnie zazwyczaj od wiosny do jesieni
  • Zdarza się jednak, że roślina nie chce kwitnąć. Prezentujemy trzy najczęstsze powody, dlaczego tak się dzieje

Skrzydłokwiat - naturalny oczyszczacz powietrza

 Skrzydłokwiaty od wielu lat cieszyły się ogromną popularnością, przede wszystkim ze względu na piękny wygląd. W ostatnim czasie, gdy w Polsce sporo mówi się o smogu i zanieczyszczeniu powietrza, zwrócono również uwagę na to, że roślina jest naturalnym oczyszczaczem powietrza. Wychwytuje toksyczne substancje takie jak m.in. benzen, amoniak, aceton czy ksylol. 

Reklama

Skrzydłokwiat - roślina łatwa w uprawie

Skrzydłokwiat ma kolejną ważną zaletę: nie jest to roślina wymagająca w uprawie. Do tego, by cieszyła oko, wystarczy odpowiednie i regularne podlewanie i kwaśna ziemia. Zdarza się jednak i tak, że roślina nie chce kwitnąć. Jakie są tego przyczyny? Poniżej prezentujemy 3 najczęstsze powody.

Zobacz również: Podlej drożdżami, a efekty cię zaskoczą! Trik nie tylko na storczyki

Skrzydłokwiat nie kwitnie? Przyczyna: złe nawożenie

 Jedną z przyczyn tego, ze skrzydłokwiat nie chce kwitnąć, jest złe nawożenie. W tym przypadku nawóz dla roślin o zielonych liściach warto zastąpić nawozem dla roślin kwitnących. Dlaczego? Ten drugi zawiera mniej azotu, a więcej potasu i fosforu. Te pierwiastki zdecydowanie sprzyjają kwitnieniu, a taki nawóz stosuje się zazwyczaj co siedem dni. Konieczne jest odmierzanie odpowiedniej dawki, która jest podana na opakowaniu.

Zobacz również: Jak pobudzić hortensje do kwitnienia?

Skrzydłokwiat nie kwitnie? Przyczyna: niewiele światła

Skrzydłokwiat lubi cień - kto z nas chociaż raz nie natknął się na taką informację? Okazuje się jednak, że roślina znajdująca się w pełnym cieniu nie zakwitnie. Aby mogły pojawić się kwiaty, potrzebuje jasnego miejsca. Najlepiej, jeśli roślina będzie postawiona na szafce lub półce, ale oddalona od bezpośrednich promieni słonecznych, które wpadają przez okno. Skrzydłokwiat nie powinien stać przy samym oknie, ponieważ promienie słońca zaszkodzą roślinie. Plamy oparzeniowe, wyblakłe i brązowiejące liście - chyba nie o to nam chodzi, prawda?

Zobacz również: Kryształy z PRL-u biją rekordy popularności. Sprawdź, czy masz w domu skarb

Skrzydłokwiat nie kwitnie? Przyczyna: niewłaściwe podlewanie

Skrzydłokwiat ma swoje wymagania co do podlewania. Roślina występuje naturalnie w lasach deszczowych - dlatego aby zakwitła, potrzebna jest miękka i ciepła woda. Jeżeli podlewamy skrzydłokwiat twardą i zimną wodą, na liściach zaczynają się pojawiać brązowe plamy. To jednak nie koniec - w doniczce może się pojawiać pleśń lub kamienny osad. Roślina słabnie, a o pięknych kwiatach możemy wówczas zapomnieć.

Dlatego też podlewajmy skrzydłokwiat miękką i ciepłą, przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej. Warto też dodać do wody kilka kropel soku z cytryny lub kwasku cytrynowego (pół łyżeczki na 1 litr wody) do butelki z wodą. Ten trik warto zastosować od 1 do 2 razy w miesiącu przy podlewaniu.

Skrzydłokwiat nie lubi nadmiernego podlewania. Ziemia w doniczce powinna być wilgotna, ale należy pozwolić na to, aby warstwa gleby na wierzchu mogła przeschnąć. Nadmiar wody spowoduje gnicie korzeni, a to również przyczyna tego, że skrzydłokwiat nie chce kwitnąć.

***

Zobacz również: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: skrzydłokwiat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy