Co przygotować w oparciu o nowalijki? Niektóre z nich wyhodujecie w domu
Mimo, że pogoda najwyraźniej "nie może się zdecydować", to jednak zima się kończy, a zaczyna wiosna. Z chęcią więc sięgamy po tak zwane nowalijki, których obecnie nie brakuje w warzywniakach.
Niektóre z nich pochodzą z upraw szklarniowych, inne są importowane z cieplejszych krajów. Pamiętajmy też o tym, że wiele możemy wyhodować samodzielnie.
Samodzielna hodowla. Nawet dla tych, którzy nie mają ogródka
Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielna uprawa w ogrodzie, na balkonie, ale też w naświetlonym, domowym pomieszczeniu. Możemy zdecydować się na przykład na kiełki. W tym przypadku warto kupić "kiełkownicę" (spokojnie, nie jest to duży wydatek) i założyć wielowarstwową uprawę kiełków: fasoli, rzodkiewki, lucerny czy soczewicy. W sklepach ze zdrową żywnością bez problemu kupimy nasiona.
Kiełki smakują znakomicie, ale są też cennym źródłem pierwiastków, na przykład: wapnia, żelaza, potasu czy chromu. To dobre i niedrogie źródło uzupełniające codzienną dietę. Możemy jeść je "solo", dodawać do sałatek, kanapek czy zup.
Co jeszcze "wyrośnie w domu"? Wiele doniczkowych ziół. Wśród nich na przykład: rozmaryn, mięta czy bazylia.
Za to szczypiorek wyrasta bardzo wcześnie na grządce - oczywiście jeśli zasialiśmy go w odpowiednim czasie. Można wykorzystać go jako dodatek do jajecznicy, twarogu albo pasty jajecznej. Poniżej przygotowałam dla was przepis na pastę z wędzonym karpiem, serkiem oraz właśnie szczypiorkiem.
Pasta z wędzonym karpiem, serkiem i szczypiorkiem
Składniki
- wędzony filet z karpia
- 250 g sera białego półtłustego
- 2 łyżki śmietany 18%
- pęczek szczypiorku
- sól
- pieprz
Przygotowanie:
Twaróg przełożyć do miski, rozgnieść widelcem. Wymieszać z kawałkami ryby. Dorzucić drobno posiekany szczypiorek. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Dodać śmietanę. Wymieszać.
Rzeżucha nie tylko na Wielkanoc
Przed Wielkanocą zakładam domową plantację rzeżuchy, którą wykorzystuję również po świętach. Zielone pędy dodaję do kanapek, sałatek i robię pyszne masło czosnkowo-rzeżuchowe. Jak go wykonać? Wystarczy masło utrzeć, wymieszać z przeciśniętym czosnkiem, rzeżuchą i solą. Proporcje...do smaku! Inną opcją jest pasta jajeczna z rzeżuchą. Jajka należy ugotować, obrać i przetrzeć przez sito. Wymieszać z majonezem i musztardą.
Przyprawić solą i pieprzem. Dodać rzeżuchę i wymieszać. Proporcje: 3 jajka, 2 łyżki majonezu, łyżka musztardy i rzeżucha, sól, pieprz do smaku.
Dlaczego warto jeść i hodować rzeżuchę? Oprócz charakterystycznego smaku posiada szereg prozdrowotnych właściwości. Jest bogatym źródłem mikro i makroelementów oraz witamin, między innymi: A, K, czy PP. Jej uprawa jest bardzo prosta.
Należy tylko zaopatrzyć się w nasiona i odpowiednie naczynie, sprawdzi się zwykły, płaski talerzyk. Naczynie postawić w ciepłym i nasłonecznionym miejscu, najlepiej na parapecie. Na pewno większość z was doskonale wie, jak hodować rzeżuchę. Korzystając z okazji chcę was więc przekonać do uprawiania jej częściej, niż tylko przed Wielkanocą.
Czosnek niedźwiedzi - pyszny, zdrowy i aromatyczny
Kilka lat temu w moim ogrodzie wyrósł zasadzony wcześniej czosnek niedźwiedzi. Nie przypomina on normalnego czosnku, ponieważ zamiast ząbków do obróbki spożywczej wykorzystujemy długie, zielone liście. Jest bardzo zdrowy i mówi się, że ma nawet działanie antynowotworowe.
Jakie pyszności można przygotować z czosnku niedźwiedziego - dowiesz się na kolejnej stronie>>>
***Zobacz także***
Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że od 2004 toku jest w Polsce objęty częściową ochroną gatunkową, a więc nie można go zrywać np. podczas spaceru po łąkach. Z powodzeniem możecie jednak uprawiać go samodzielnie albo kupić w warzywniaku. Widziałam nawet czosnek niedźwiedzi w doniczkach. Dzisiaj mam dla was dwie propozycje potraw z jego wykorzystaniem.
Zupa z czosnku niedźwiedziego
Składniki
- 2 pęczki czosnku niedźwiedziego
- 2 cebule
- 4 ziemniaki
- 2 łyżki masła
- 1 l bulionu drobiowego lub jarzynowego
- sól
- pieprz
do podania
- jogurt grecki
- jajka przepiórcze
Przygotowanie:
W garnku roztopić masło. Wrzucić posiekane cebule. Gdy się zeszklą, dodać pokrojone w kostkę ziemniaki. Wymieszać i zalać wywarem. Przykryć i gotować do miękkości. Czosnek umyć, łodygi odciąć, a liście posiekać. Wrzucić do zupy. Po kilku minutach zmiksować. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Podawać z ugotowanymi na twardo jajkami przepiórczymi i gęstym jogurtem.
Druga propozycja to przepyszne i aromatyczne pesto. Takie pesto zalane oliwą możemy dłuższy czas przechowywać w lodówce. Wymieszane z makaronem może być smacznym daniem obiadowym, z kolei z kaszą lub ryżem, oryginalnym dodatkiem do mięsa. Pesto doskonale smakuje też z domowej roboty pieczywem!
Aromatyczne pesto
Składniki
- 4 garście posiekanego czosnku niedźwiedziego
- 2 garście orzechów laskowych
- 3 ząbki czosnku
- ½ łyżeczki soli
- ½ szklanki oliwy
Przygotowanie:
Orzechy uprażyć w piekarniku (7-8 minut w temp. 200 st. C). Przełożyć do ściereczki i ocierając pozbawić skórki. Wrzucić do miksera, dodać czosnek i zmiksować. Dorzucić posiekane liście czosnku niedźwiedziego, posolić, wlać oliwę i ponownie zmiksować. Przełożyć do słoiczka, na wierzch wlać oliwę.
Nowalijki w sklepie. Na co zwrócić uwagę?
Nie zawsze mamy czas na domową uprawę i kupujemy nowalijki w sklepach i na straganach. Pamiętajmy jednak, by zawsze pytać o ich pochodzenie! Nawet te polskie możemy dostać z upraw ekologicznych.
Co więcej, nie wybierajmy tych, które prezentują się wyjątkowo dobrze. Idealnie wyglądające warzywa często są "zasilane" sztucznymi nawozami. Wśród popularnych nowalijek warto wymienić też rzodkiewkę. Najczęściej jadamy ją z kanapkami albo dodajemy do twarożku. Co powiecie na coś nietypowego, a mianowicie zupę rzodkiewkową? Przepis poniżej.
Zupa rzodkiewkowa
Składniki
- 1 l wywaru drobiowego
- 2 ziemniaki
- 1 pęczek rzodkiewek
- 1 łyżka masła
- ½ szklanki śmietany
- 3 łyżki - serka homogenizowanego
- pieprz
- pęczek koperku do dekoracji
Przygotowanie:
W garnku rozgrzać masło. Wrzucić obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Podsmażyć. Wlać wywar, przykryć i ugotować. Dorzucić pokrojone w plastry rzodkiewki i pod przykryciem gotować jeszcze przez 10 minut. Serek dodać do śmietany. Wymieszać. Zahartować gorącą zupą i przelać do garnka. Zagotować. Pod koniec przyprawić pieprzem. Podawać w kubku. Udekorować koperkiem.
Zobacz także: