Co zrobić, by panierka była doskonała?
Od niedzielnych schabowych po świątecznego karpia. Polska kuchnie nie może obyć się bez panierowanych dań, ale co zrobić, by panierka była naprawdę smaczna, cienka i chrupiąca?
Klasyczna panierka stosowana w ulubionych przepisach kuchni polskiej składa się z mąki, jajka i bułki tartej, w których kolejno obtacza się przeznaczone do smażenia kawałki. Jakich zasad warto pilnować podczas panierowania?
1. Przeznaczone do smażenia kawałki osusz ręcznikiem papierowym, oprósz solą i ulubionymi przyprawami.
2. Unikaj nadmiaru mąki. Przeznaczony do panierowania kawałek mięsa czy ryby obtocz delikatnie w mące i strzepnij jej nadmiar. Grudy mąki mogą sprawić, że panierka będzie nierówna, miejscami odchodząca i gruba.
3. Roztrzepane jajko lekko rozcieńcz zimną wodą lub mlekiem. Panierka będzie cieńsza, lepiej przylegająca i bardziej chrupiąca.
4. Bułkę tartą przesiej przez sito (oczko sita nie może być bardzo drobne). Dzięki temu ziarna bułki tartej będą równe, nie będą się osypywać i przypalać na patelni. Panierka będzie lepiej przylegać, jej struktura poprawi się i korzystnie wpłynie na smak.
5. Po obtoczeniu w bułce jak najszybciej umieść kawałki na patelni z rozgrzanym olejem. Panierowanie z wyprzedzeniem (np. godzinę przed smażeniem) spowoduje, że bułka przesiąknie wilgocią i panierka straci chrupkość.
6. Używaj przeznaczonych do smażenia olejów o wysokim punkcie dymienia (np. rzepakowego). Pamiętaj o wystarczającym rozgrzaniu oleju przed rozpoczęciem smażenia.
7. Nadmiar tłuszczu osącz na ręcznikach papierowych.
Zobacz także: