Cudowny chleb pszenny
Przyrządzenie chleba trwa 75 minut, ale na kiełkowanie musisz przeznaczyć 2–3 dni.
Przygotowanie:
Ziarna pszenicy namaczamy ze skórką z cytryny i 300 ml wody na około 10 godzin. Wylewamy na sito, opłukujemy zimną wodą i odstawiamy w jasne, ciepłe miejsce, aby wykiełkowało. Jeden - dwa razy dziennie opłukujemy. Po upływie 2-3 dni pojawią się zielone wierzchołki. Pszenicę można wykorzystać od razu albo poczekać, aż kiełki będą miały długość około 2 cm.
Podgrzewamy 100 ml serwatki. Rozpuszczamy w niej drożdże i cukier, odstawiamy na 15 minut. Zaczyn łączymy z mąką, resztą serwatki i twarogiem, wyrabiamy elastyczne ciasto. Oprószamy ciasto mąką, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na około godzinę do wyrośnięcia.
Zioła drobno siekamy razem z łodyżkami. Dodajemy do ciasta razem z solą i kiełkami, dokładnie wyrabiamy. Formę smarujemy tłuszczem i oprószamy mąką. Wkładamy do niej ciasto i odstawiamy na pół godziny do wyrośnięcia.
Foremkę wsuwamy do piekarnika i pieczemy 40 minut w temperaturze 180° C (termoobieg, bez uprzedniego rozgrzewania piekarnika). Potem wyłączamy i dopiekamy chleb przez 20 minut w ciepłym jeszcze piekarniku.
Praktyczna wskazówka: Im dłużej zostawimy ziarna do kiełkowania, tym wyższa będzie zawartość zdrowej zielonej pszenicy. Ale już białe kiełki sprawiają, że zawartość witamin i minerałów znacznie wzrasta. Do kiełkowania wystarczy szklana miska i drobne, duże sito do opłukiwania. To regularne opłukiwanie zapobiega tworzeniu się pleśni. Kto uważa, że te małe kiełki pszenicy będą mu przeszkadzały w chlebie, przed dodaniem ich do ciasta powinien je dokładnie posiekać. Chleb zachowuje świeżość przez pięć dni.
Wskazówka dotycząca odchudzania: Pszenica i orkisz zawierają białko o najwyższej wartości spośród wszystkich zbóż. Zostało ono tutaj uzupełnione białkiem z mleka w twarogu i serwatce: takie połączenie perfekcyjnie nas nasyci. Dzięki kiełkowaniu ziarna stają się łatwiejsze do strawienia.
Przepis pochodzi z książki "Moja zielona dieta"
Zobacz także: