Dynia dla początkujących i zaawansowanych
Z jej miąższu przygotujesz zupę krem, tartę, konfiturę, smażone gniazda, a nawet kopytka! Ten fascynujący owoc szybko syci i... nie psuje nam figury.
Najczęściej kojarzymy ją z zabawą w Halloween, tymczasem to pomarańczowe warzywo może miło cię zaskoczyć w kuchni. Nie tylko pięknie wygląda, ale jest naprawdę zdrowe.
Dynia na zdrowie
Zawiera beta-karoten chroniący nas przed wolnymi rodnikami, potas oraz kwas foliowy. Drogocenne są też pestki z dyni, którymi możesz posypywać dania i dodawać je do sałatek.
Jak kupować?
Kupując dynię, zwróć uwagę czy jest zbita i jędrna, ponieważ niedojrzała nie ma smaku . Skórka powinna być gładka, bez plam i uszkodzeń.
Jak przyrządzać?
Z powodu delikatnego smaku dynię łączy się z innymi mocniejszymi składnikami, np. masłem i szałwią; gałką muszkatołową i białym winem; serem pleśniowym i śmietanką. Dynię najlepiej upiec w kawałkach z różnymi warzywami, czosnkiem i masłem. Można posypać ją świeżymi ziołami, np: tymiankiem, rozmarynem i podawać z makaronem czy ryżem.
Dla początkujących
Z surowej dyni szybko zrobisz sałatkę. Wystarczy, że zetrzesz ją na tarce i wymieszasz z pokrojonymi jabłkami. Dodaj jeszcze sok z cytryny i miód, a całość posyp rozgniecionymi orzechami.
Większe wyzwanie to przygotowanie tarty. Miąższ dyni pokrój na kawałki i zetrzyj na tarce. Gotuj 15 minut w mleku. Odciśnij, wymieszaj z cukrem i przyprawami, dodaj jajka, masło i resztę mleka. W formie, na płacie ciasta francuskiego, rozsmaruj nadzienie dyniowe i zakryj drugim płatem. Upiecz.
Dla zaawansowanych
Z dyni możesz też przygotować kopytka. Ziemniaki i dynię pokrój, ugotuj. Tłuczkiem rozgnieć, dopraw gałką i solą, dodaj posiekany czosnek, jajo i tyle mąki, żeby wyszło lekko wilgotne ciasto. Uformuj małe wałeczki. Po ugotowaniu dyniowe kopytka posyp ostrym serem i dodaj kawałeczki suszonego pomidora. Smacznego!